Jakie jest zastosowanie dzianin osnowowych?
Dzianina osnowowa to wyrób włókienniczy, który powstaje przez charakterystyczny splot nitki. W przeciwieństwie do tkaniny jego produkcja bazuje na przeplataniu jednej nitki, a nie dwóch. Dlatego schemat dzianiny przypomina oczka założone jedno na drugie. Taki sposób splotu zapewnia w pewnych wariantach materiałowych wysoką rozciągliwość oraz delikatność. Sprawdź, jakie zastosowanie ma taki materiał o typie osnowowym.
Do czego służy dzianina osnowowa?
Przede wszystkim dzianina osnowowa jest wykorzystywana do produkcji ubrań, bielizny oraz podszewek. Jak wskazuje producent takich wyrobów włókienniczych firma „LUXPOL-BIS” ze Stargardu Szczecińskiego, materiał ten świetnie nadaje się do wytwarzania odzieży, obuwia, ale też torebek. Jest to możliwe dzięki różnym typom dzianin osnowowych, które można uzyskać dzięki zmianom materiałowym oraz sposobom produkcji. Dla przykładu bardzo charakterystycznym rodzajem dzianiny osnowowej jest ażur. Powstaje dzięki luźnemu splotowi oczek, co zapewnia przezroczystość materiałową. Znajduje zastosowanie w produkcji lekkich i przewiewnych ubrań. Inny rodzaj dzianiny osnowowej to trykot. Jego charakterystyczną cechą jest obecność dwóch otwartych lub zamkniętych oczek w dwóch sąsiadujących ze sobą kolumienkach. Świetnie sprawdza się do produkcji odzieży sportowej, strojów kąpielowych czy gimnastycznych.
Do czego jeszcze służy dzianina osnowowa?
Świetnym przykładem zastosowania dzianin osnowowych są takie elementy garderoby jak czapki, szaliki, kominy, rękawiczki, rajstopy, a nawet pończochy. Zapewniają potrzebną elastyczność, ale również ciepło w chłodniejsze dni. Dzięki zastosowaniu splotu osnowowego w dzianinie materiały stosowane do szycia elementów garderoby zachowują swoje pierwotne wymiary i są odporne na prucie. Ma to szczególne znaczenie w takich produktach jak rajstopy damskie czy podszewki. Materiał stosowany do ich wyprodukowania nie może podlegać zaciąganiu, bo w ten sposób straciłyby swoje właściwości estetyczne. Dzianiny, dzięki charakterystycznemu kierunkowi splotu nici, znalazły zastosowanie zwłaszcza w produkcji odzieży codziennej i użytkowej. Zapewniają wyjątkową wygodę podczas noszenia w różnych warunkach.
Jak dbać o produkty z dzianin?
Wyjątkowe cechy dzianiny sprawiają, że o odzież z nich wykonaną trzeba odpowiednio dbać. Pranie zwykle nie powinno się odbywać w wodzie cieplejszej niż 40°C. Nie zaleca się również wirowania w wysokich prędkościach obrotowych a tym bardziej ręcznego wyżymania. Odzież z dzianiny należy suszyć na płasko, unikać kładzenia na ciepłych kaloryferach, a tym bardziej na pojedynczych prętach suszarek. Prasowanie najlepiej wykonywać na parownicach lub z żelazkiem rozgrzanym do temperatury na metce.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana