Jakie informacje o aucie może wskazać diagnostyka komputerowa?
Dzisiejsze technologie pozwalają na przyspieszenie i zwiększenie efektywności pracy niemal we wszystkich dziedzinach życia. W mechanice samochodowej przykładem nowoczesnego urządzenia są komputery diagnostyczne wykorzystywane do kontroli stanu technicznego różnych podzespołów w autach. Na czym dokładnie polega ta metoda, co wykrywa i kiedy warto z niej skorzystać? Wyjaśniamy w artykule.
Na czym polega diagnostyka komputerowa?
Diagnostyka komputerowa w mechanice samochodowej polega na zastosowaniu specjalnej aparatury techniczno-pomiarowej (testera) i podłączeniu jej do komputera pokładowego pojazdu. Dzięki temu specjalista może się dowiedzieć, jaki jest stan techniczny auta, bez naruszenia funkcjonowania połączeń systemu czy demontażu części. Informacje te przekazywane są do urządzenia w ciągu kilku minut. Wyświetlane na monitorze dane o nieprawidłowościach pozwalają na identyfikację przyczyn usterek, co znacznie ułatwia i przyspiesza proces naprawy. W Poznaniu profesjonalne usługi diagnostyki komputerowej oferuje Serwis samochodowy Przemysława Wróbla.
Co sprawdza diagnostyka komputerowa?
Wiemy już, że diagnostyka komputerowa w mechanice samochodowej pozwala na rozpoznanie kodów nieprawidłowości w poszczególnych podzespołach. Ale o jakich dokładnie wadach w działaniu systemów mowa? Diagnostyka pozwala m.in. na wykrycie usterek:
systemów bezpieczeństwa ABS, ASR, ESP, SRS;
układu paliwowego;
sterownika silnika;
Ponadto, urządzenie sprawdza także parametry pojazdu podczas jazdy, takie jak wskaźniki, temperatury, ciśnienia, czasy wtrysków itp. Niektóre sprzęty diagnostyczne mogą też kontrolować pracę skrzyni biegów czy systemu klimatyzacji. Badanie tego typu warto przeprowadzić nie tylko w ramach okresowego serwisu czy naprawy, ale także przed zakupem pojazdu, aby zweryfikować jego stan techniczny.
Zalety
Do najważniejszych zalet związanych ze stosowaniem aparatury diagnostycznej w samochodach zalicza się:
szybkie i bezbłędne rozpoznanie stanu systemów w samochodzie;
oszczędność kosztów;
przyspieszenie procesu naprawy;
możliwość uniknięcia zakupu wadliwego pojazdu.
Poza tym, diagnostyka komputerowa pozwala uniknąć ryzyka wymiany części, które funkcjonują prawidłowo. Metoda stanowi znaczne ułatwienie dla pracowników warsztatu samochodowego, co również przekłada się na korzyści dla właścicieli samochodów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana