Jak zorganizować infrastrukturę do chowu indyków?
Hodowla indyków staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Są to jednak bardzo wymagające ptaki i należy mieć na uwadze, że ich hodowla różni się znacząco od hodowli kurczaków. Aby hodowla odniosła sukces, należy zacząć od odpowiedniego przygotowania budynku inwentarskiego. Jakie zatem wymagania powinna spełniać infrastruktura do chowu indyków? Odpowiadamy!
Jak powinien być zbudowany budynek inwentarski dla indyków?
Skuteczna hodowla indyków to taka hodowla, w której dbałość o zdrowie zwierząt jest najistotniejsza. Przygodę z hodowlą należy więc rozpocząć od projektu obiektu inwentarskiego. Powinien on być odizolowany od pozostałych budynków oraz umożliwiać rozdzielenie ptaków z różnych grup wiekowych. Nadrzędną kwestią w hodowli indyków jest również higiena, aby zapobiegać chorobom wywoływanym przez wirusy, bakterie, grzyby, insekty czy pasożyty.
Najpopularniejszą metodą odchowu są tzw. kręgi. Na kręg o średnicy od 3,5 do 4,5 m przypada od 250 do 350 piskląt. Każdy krąg należy wyposażyć w kwokę, gazową lub elektryczną, przynajmniej 4 poidła automatyczne oraz od 4 do 6 tacek do paszy. Podłoże w budynku inwentarskim najlepiej jest wyścielić warstwą suchych i czystych wiórów drzewnych o grubości od 5 do 8 cm, zdezynfekować ją oraz spryskać preparatem grzybobójczym. Należy również unikać wahań temperatury, które powodują obniżenie tempa przyrostu ptaków oraz wzrost zachorowań.
Ponadto, jak zaznacza ekspert z firmy Wesstron, wilgotność w budynku inwentarskim dla indyków musi wynosić od 50 do 70%, a natężenie światła wyrażane w luxach oraz czas trwania dnia świetlnego muszą być dostosowane indywidualnie do danego stada.
Infrastruktura do chowu indyków a pojenie i karmienie
W hodowli indyków równie ważne jest właściwe karmienie i pojenie. Z tego powodu systemy żywienia do chowu indyków także powinny być dostosowane do potrzeb hodowli. Zasadniczo chów tych ptaków można podzielić na odchów piskląt oraz tucz właściwy. W pierwszym przypadku warto wybierać karmidła z małym talerzem, przeznaczone do obsługi do 60 sztuk indyków o wadze do 8 kg, natomiast w drugim przypadku karmidła z dużym talerzem, dla indyków o wadze od 8 do 22 kg. Także poidła, zarówno miseczkowe, jak i dzwonowe, muszą być dostosowane do okresu chowu.
Bardzo ważne jest, aby ptaki miały swobodny dostęp do świeżej paszy oraz do wody. Same karmidła i poidła powinny być solidnie wykonane, z wysokiej jakości materiałów oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich konstrukcja powinna umożliwiać utrzymanie suchej ściółki oraz prawidłową higienę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana