Jak zapobiegać zagrożeniu metanowemu w górnictwie?
Górnictwo to niebezpieczna branża. Praca pod ziemią wiąże się m.in. z zagrożeniem metanowym, czyli nagłym wzrostem poziomu metanu w kopalni, co może doprowadzić do zatrucia lub wybuchu. W każdym wypadku stanowi to niebezpieczeństwo dla wszystkich górników. Właściciele zakładu górniczego muszą zastosować odpowiednie środki zapobiegawcze, aby uchronić pracowników przed konsekwencjami zdrowotnymi. Jakie to działania?
Czym jest zagrożenie metanowe?
Zagrożeniem metanowym określamy naturalne, typowe niebezpieczeństwo, pojawiające się w zakładach górniczych. Podstawowym kryterium jego oceny jest możliwość powstania w kopalni wysokiego stężenia metanu. Taka sytuacja może spowodować powstanie mieszaniny beztlenowej, zapalenie metanu lub nawet jego wybuch, co stworzy wyraźne zagrożenie dla wszystkich pracowników zakładu górniczego.
Kategorie zagrożenia metanowego
W podziemnych zakładach górniczych wydobywających węgiel kamienny wyróżniamy cztery podstawowe kategorie zagrożenia metanowego. Pierwsza kategoria wiąże się z udostępnionym pokładem lub jego częścią, jeśli objętościowa ilość metanu pochodzenia naturalnego (matanonośność) wynosi od 0,1 do 2,5 m3/Mg w przeliczeniu na czystą substancję węglową.
Do drugiej kategorii zaliczamy metanonośność o wartości wahającej się w granicach 2,5-2,5 m3/Mg w przeliczeniu na czystą substancję węglową. Trzecia kategoria wiąże się w metanonośnością większą niż 4,5 m3/Mg, lecz nie większą niż 8 m3/Mg w przeliczeniu na czystą substancję węglową.
Finalnie czwartą, najgroźniejszą kategorię reprezentuje metanonośność większa niż 8 m3/Mg w przeliczeniu na czystą substancję węglową, nagły wypływ metanu lub wyrzut metanu i skał.
Inny podział następuje w zakładach górniczych wydobywających rudy metali nieżelaznych. Istnieją tu dwie kategorie zagrożenia metanowego. Do pierwszej kategorii jest wtedy, jeśli w powietrzu stwierdzono występowanie metanu o zawartości większej niż 0,5%. Druga kategoria liczy się w przypadku możliwości wzmożonego wydzielania lub nagłego wypływu metanu z górotworu.
Jak poradzić sobie z zagrożeniem metanowym?
Aby zapobiec zagrożeniu metanowemu, najlepiej zastosować określone środki zapobiegawcze. Są nimi różne narzędzia, np. metanomierze, które skutecznie monitorują stężenie metanu w powietrzu. Urządzenia cechują się wysoką dokładnością pomiarów i krótkim czasem odpowiedzi. Można je zakupić w Przedsiębiorstwie Produkcyjno-Usługowo-Handlowym „Emag-Serwis”, które specjalizuje się w wytwarzaniu modeli, prototypów, sprzętów elektronicznych, elektrotechnicznych (często do kopalni).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana