Jak założyć spółkę?
Przyszli przedsiębiorcy, którzy na formę prowadzenia firmy wybrali spółkę, zobowiązani są do dokonania szeregu formalności. W odróżnieniu od jednoosobowej działalności gospodarczej, założenie spółki wymaga udziału notariusza. Jaki rodzaj spółki jest najkorzystniejszy? Jak przebiega proces rejestracji spółki? Ile wynosi minimalny kapitał początkowy?
Rodzaje spółek w Polsce
Decydując się na założenie spółki w Polsce, przedsiębiorcy mają do wyboru kilka modeli działalności. Najczęściej wybieranym jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Oprócz tej formy, do wyboru pozostają jeszcze: spółki cywilne, spółki jawne, spółki akcyjne, spółki komandytowe.
Spółka z o.o. niesie za sobą szereg korzyści. Wśród benefitów znajduje się brak obowiązku opłacania składek ZUS, jeśli spółka ma dwóch udziałowców. Dodatkowym atutem jest ochrona majątku własnego, łatwego podziału zysków między wspólnikami, a także ograniczenie odpowiedzialności nawet do 5000 zł.
Jak zakłada się spółkę?
Spółkę można założyć u notariusza lub przez Internet w procesie, w którym wszystkie procedury, w tym notarialne, również przebiegają online. Drugie rozwiązanie jest wygodne również z uwagi na fakt, że nie występuje potrzeba wizyty w kancelarii notarialnej, natomiast ma również wady. Problemem w przypadku rejestracji online może okazać się brak możliwości wprowadzania indywidualnych zmian w treść umowy. Bez względu na wybrany sposób niezbędne jest skompletowanie pełnej dokumentacji umożliwiającej rejestrację spółki. Przygotować należy:
deklarację PCC-3 podpisaną przez zarząd spółki, która wymagana jest przez urząd skarbowy,
zgłoszenie NIP-8 również do złożenia w urzędzie skarbowym,
formularz VAT-R do urzędu skarbowego,
oświadczenie o pokryciu kapitału początkowego do sądu rejestrowego.
Żeby dokonać rejestracji spółki, niezbędne jest sporządzenie umowy. Dokument przygotowany przez kancelarię prawną może zawierać niestandardowe założenia, których nie da się dodać do formularza składanego przez internet. Podstawowe informacje, jakie musi zawierać umowa to siedziba, podmiot działalność, wysokość kapitału zakładowego, liczbę i wartość nominalną udziałów wspólników.
Wniosek o rejestrację spółki składany jest na druku KRS-W3. Jak dodaje kancelaria GMW LAW, należy do niego dołączyć umowę spółki, listę wspólników, oświadczenie zarządu potwierdzające, że wszyscy wspólnicy wnieśli wkłady zakładowe, a także dowód powołania poszczególnych członków organów spółki. Wymagane jest też potwierdzenie wpłaty za złożenie wniosku oraz zgłoszenie w MSiG.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana