Jak wyglądają badania słuchu?
Osoby mające problemy ze słyszeniem kierowane są na badania słuchu, dzięki którym możliwe jest dokładne sprawdzenie poziomu słyszenia i postawienie odpowiedniej diagnozy. Wielu pacjentów zastanawia się, jak wyglądają takie badania, czy są bolesne? Wszelkie wątpliwości postaramy się rozwiać w niniejszym artykule.
Audiometria tonalna i mowy – jak przebiegają badania?
Do grupy najczęściej wykonywanych badań słuchu zalicza się audiometrię tonalną oraz mowy (słowną). Należą one do badań subiektywnych, czyli takich, które wymagają reakcji pacjenta na podawany bodziec. Weryfikacja poziomu słyszenia za pośrednictwem audiometru jest metodą nieinwazyjną i w pełni bezpieczną.
Jak przebiega badanie słuchu audiometrią tonalną? W tym celu wykorzystuje się specjalną kabinę ciszy, w której przebywa odizolowany od dźwięków zewnętrznych pacjent. Osoba badana ma założone słuchawki badające poziom słyszenia przewodnictwem powietrznym. Za każdym razem, gdy pacjent usłyszy dźwięk, nie czekając, aż będzie głośniejszy, naciska specjalny przycisk trzymany w dłoni.
Następnie wykonuje się badanie ustalające poziom przewodnictwa kostnego. W tej części zamiast zwykłych słuchawek zakłada się specjalną słuchawkę na wyrostek sutkowaty tuż za uchem. Pacjent również musi zasygnalizować przyciskiem, gdy usłyszy dźwięk. W przypadku audiometrii mowy badanie wygląda podobnie: osoba badana ma założone zwykłe słuchawki, podawane są słowa zamiast dźwięków, które pacjent musi powtarzać.
Tympanometria i otoemisja akustyczna – co warto wiedzieć?
Zarówno tympanometria, jak i otoemisja akustyczna należą do badań obiektywnych w przeciwieństwie do audiometrii. Co oznacza, że nie wymagają reakcji osoby badanej. Jak przebiega takie badanie? Obydwie metody weryfikacji kondycji struktur ucha środkowego przeprowadzane są w identyczny sposób. Osoba z odpowiednimi kwalifikacjami, np. pracująca w specjalistycznym sklepie medycznym AparaticaMed w Szczecinie, umieszcza sondę pomiarową w przewodzie słuchowym.
W przypadku otoemisji akustycznej emitowane są bodźce dźwiękowe wprawiające w ruch komórki słuchowe, odbity dźwięk wtórny powraca do urządzenia, które go rejestruje. Natomiast w badaniu tympanometrycznym wytwarzana przez sondę pomiarową fala dźwiękowa odbija się od błony bębenkowej, notując zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana