Jak wygląda przegląd rejestracyjny pojazdu?
Przegląd rejestracyjny auta to obowiązkowe badanie stanu technicznego, które musi przejść każde dopuszczone do ruchu auto. Brak podbitych badań może skutkować zabraniem dowodu rejestracyjnego oraz grzywną w wysokości do 500 zł. Okresowy przegląd można przeprowadzić w każdej stacji kontroli pojazdów, zarówno podstawowej, jak i tej okręgowej. Jak wygląda przegląd rejestracyjny pojazdy?
Co jest sprawdzanie podczas przeglądu rejestracyjnego?
Badanie techniczne samochodu podzielić można na trzy części. Pierwsza z nich obejmuje procedury mające na celu identyfikacje pojazdu, podczas których potwierdza się zgodność numeru VIN z dokumentami pojazdu oraz czytelność numeru VIN. Kolejny etap ma na celu skontrolowanie dodatkowego wyposażenia, np. instalacji LPG lub haka. Na sam koniec przeglądu rejestracyjnego przeprowadzana jest weryfikacja stanu technicznego podzespołów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo podczas użytkowania pojazdu.
Samochód w czasie przeglądu rejestracyjnego jest sprawdzany przede wszystkim pod kątem bezpieczeństwa, natomiast mniej w zakresie ogólnej sprawności. Brane pod uwagę są takie elementy jak:
oświetlenie zewnętrzne,
działanie wycieraczek i spryskiwaczy,
stan ogumienia,
układ hamulcowy (siła i równomierność hamowania),
układ amortyzacji (badanie amortyzatorów),
nadwozie (korozja),
szczelność i kompletność układu wydechowego (oględziny zewnętrzne),
wycieki z pojazdu (wycieki płynów eksploatacyjnych),
emisja spalin (analiza spalin),
wyposażenie obowiązkowe (obecność gaśnicy, trójkąta ostrzegawczego)
Wykrycie usterki podczas przeglądu auta — co dalej?
Usterki wykryte podczas przeglądu okresowego dzieli się zazwyczaj na 3 kategorie: stwarzające zagrożenie, istotne i drobne. Jeśli w aucie zostaną wykryte drobne niedociągnięcia, diagnosta dopuści pojazd do dalszego ruchu.
Otrzymanie negatywnej decyzji stacji kontroli pojazdów, czyli znalezienie usterek istotnych lub stwarzających zagrożenie, wiąże się z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Dopiero po naprawie niedociągnięć możliwe jest dalsze poruszanie się po drogach. Na kierowcę nałożone jest ograniczenie czasowe (14 dni), podczas którego musi usunąć usterki. Następnie przeprowadza się dodatkowe badanie techniczne w tej samej stacji kontroli pojazdów, w której znaleziono mankamenty.
Przegląd rejestracyjny przeprowadza się na stacjach kontroli pojazdów z odpowiednimi uprawnieniami, np. Motozeg-Diagnostyka. Konieczne jest wykorzystanie certyfikowanych urządzeń diagnostycznych przez przeszkolonych do tego pracowników, czyli diagnostów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana