Jak wygląda edukacja plastyczna w żłobku?
Oddając dziecko do żłobka rodzice pragną przede wszystkim zapewnić swojemu maluchowi profesjonalną opiekę, jak również dobrą zabawę. To bowiem właśnie poprzez zabawę dzieci w tym wieku najwięcej się uczą, dlatego nie można lekceważyć jej roli w rozwoju dziecka. Jednym z rodzajów edukacji, który niesie ze sobą szczególnie dużo radości, jest edukacja plastyczna. Na czym polega ten rodzaj edukacji w żłobku? O tym przeczytasz w poniższym artykule.
Dlaczego edukacja plastyczna jest ważna u małych dzieci?
Sprawność dziecięcych rączek to innymi słowy tzw. mała motoryka, którą kształtuje się m.in. poprzez aktywność plastyczną dziecka. To od motoryki małej zależy również to, jak dziecko poradzi sobie np. z trzymaniem widelca czy wiązaniem buta. Dlatego właśnie tak ważne są ćwiczenia doskonalące motorykę małą u dzieci. Sprzyjają temu również zajęcia plastyczne w żłobku, które spełniają także szereg innych funkcji, w tym m.in. rozwijają zmysł estetyczny i wrażliwość na sztukę. Co więcej, ekspresja artystyczna pozwala lepiej wyrazić emocje i budzi w dziecku kreatywność. Z tego względu edukacja plastyczna w żłobku odgrywa tak ważną rolę i stanowi sporą część programu w większości żłobków prywatnych i państwowych.
Na czym polegają zajęcia plastyczne w żłobku?
Zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku poniżej 2-3 lat mogą polegać na przykład na malowaniu kredkami czy farbami dowolnych rysunków, zarówno na kartce suchej, jak i mokrej. Dla dzieci, które nie umieją jeszcze rysować, ciekawą formą zabawy plastycznej może być odbijanie rączek na kartce papieru, jak też malowanie dłońmi i stopami na dużym arkuszu. W ten sposób dzieci mogą wykonać wspólne dzieło, które można następnie powiesić na ścianie żłobka. Innymi aktywnościami, które świetnie wspomagają rozwój motoryki małej, są zabawy z ciastoliną, plasteliną i masą solną. Zajęcia tego rodzaju oferuje m.in. żłobek niepubliczny w Sosnowcu.
Dzieci, u których motoryka mała jest już w miarę rozwinięta, mogą także spróbować różnego rodzaju wydzieranek czy wyklejanek, jak też zabawy z różnego rodzaju stemplami czy naklejkami. W zasadzie, jeśli chodzi o rodzaj zabaw plastycznych, to zależy to wyłącznie od fantazji osób prowadzących zajęcia, o ile wykorzystane w nich materiały będą bezpieczne dla małych dzieci.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana