Jak wojna Rosji z Ukrainą zmieniła sytuację na rynku paliw?
Wojna w Ukrainie wpływa na sytuację gospodarczą nie tylko zaatakowanego przez Rosję kraju, ale także na wszystkich uczestników rynku. Europa i cały świat odczuwa dziś skutki globalnego kryzysu, a wiele wskazuje na to, że ta sytuacja może jeszcze dynamicznie się zmieniać. Niestety, wiele prognoz mówi o tym, że na gorsze. Czy dotyczy to także sektora paliwowego?
Konflikt zbrojny a ceny paliw na świecie
Wybuch wojny u wschodnich sąsiadów spowodował szok na globalnych rynkach paliw – głównie dlatego, że Rosja, jako potentat surowcowy, jest drugim producentem ropy na świecie.
Liczby mówią same za siebie. 7 marca, czyli niespełna tydzień po ataku Rosji na Ukrainę, cena za baryłkę przekroczyła 120 dolarów. Ale – dla porównania – już 11 kwietnia było to 95 USD. W maju ceny kształtowały się dość stabilnie na poziomie około 106. Na uspokojenie rynku z pewnością miały wpływ decyzje polityczne. Na początku kwietnia prezydent USA przekazał informację o uwolnieniu rezerw strategicznych, co poskutkowało obniżeniem ceny za ropę.
Benzyna i oleje napędowe – ceny w Polsce
W Polsce szczególnie odczuwa się zwiększone ceny paliw. W porównaniu z okresem przed wojną w Ukrainie, koszt zakupu benzyny jest o 22 proc. wyższy. To samo dotyczy oleju napędowego, którego cena w Polsce zwiększyła się o 37 proc. w stosunku do sytuacji przed wojną na wschodzie. Na taki stan rzeczy mają wpływ nie tylko zawirowania poza granicami, ale także wysokie podatki, marża oraz opłata paliwowa.
Jak uchronić się przed niestabilnością na rynku paliw?
Trudno szacować, jak potoczy się sytuacja za wschodnią granicą, ale też na całym świecie. Ostatnie lata pokazują wyraźnie, że niespodziewane zdarzenia mogą całkowicie zmienić to, co do tej pory wydawało się oczywiste. Rynek paliw nie należy do wyjątków – nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie ceny będą obowiązywać za rok czy za pięć lat.
Poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa w niepewnych czasach może dać współpraca z zaufaną i doświadczoną firmą dystrybuującą oleje napędowe. Jest nią na przykład EL-BO PALIWA Sp. z o.o., która działa w biznesie już od 2013 roku.
Dzięki przemyślanej logistyce wspomniany dystrybutor jest w stanie dostarczyć produkt w ciągu niespełna doby. To ogromna wygoda dla klienta biznesowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana