Jak skutecznie osuszyć piwnice po zalaniu?
Do zalania piwnicy dochodzi najczęściej na skutek intensywnych opadów, cofnięcia się ścieków lub awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej. Niezależnie od przyczyn niezbędne jest podjęcie właściwych kroków w celu szybkiego i skutecznego osuszenia pomieszczenia. Wynika to z faktu, że kontrolowanie poziomu wilgotności wpływa bezpośrednio na jego funkcjonalność. Jak sprawnie osuszyć piwnicę po zalaniu?
Jak osuszyć ściany piwnicy?
Kiedy przyczyna zalania została już odnaleziona i wyeliminowana, można przystąpić do prac związanych z osuszaniem piwnicy. Po wyniesieniu najbardziej wartościowych przedmiotów można skupić się na naprawianiu strat. Ze względu na to, że naturalne schnięcie murów odbywa się w powolnym tempie, czyli około 10 centymetrów rocznie, niezbędne okazuje się wykorzystanie dodatkowych urządzeń. Zakup takich produktów wiąże się z dużymi wydatkami. Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów, można zdecydować się na wypożyczenie maszyn, np. z wypożyczalni sprzętu budowlanego Euro-tech.
Proces osuszania ścian i piwnic znacznie przyspieszy użycie specjalnych osuszaczy i nagrzewnic. Efektywne przywrócenie właściwych warunków cieplnych i wilgotnościowych będzie możliwe dzięki zwiększeniu temperatury panującej wewnątrz pomieszczenia. Takie działanie spowoduje szybkie odparowanie wody z murów. Niezbędna do tego okazuje się także odpowiednia cyrkulacja, czyli wymiana nasyconego wilgocią powietrza na świeże. W czasie letnich miesięcy, gdy temperatura jest wysoka a poziom wilgotności niski, efektywność działań będzie wyższa. Zimą intensywne wykorzystanie wspominanych urządzeń, takich jak osuszacz czy nagrzewnica, staje się koniecznością.
Jakie osuszacze są najskuteczniejsze?
Do osuszenia piwnicy można użyć osuszacza adsorpcyjnego dedykowanego do pomieszczeń o niskiej temperaturze. Wilgoć z pochłoniętego powietrza zostaje zatrzymana przez adsorbent. Jako zalety takiego rozwiązania wskazać można duża wydajność działania, niezależnie od temperatury. Jednocześnie urządzenia te charakteryzują się szerokim zakresem parametrów.
Kolejna metoda osuszania piwnicy polega na zastosowaniu osuszacza kondensacyjnego, który składa się z układu chłodniczego. Efektem jego działania jest skraplanie wody zawartej w powietrzu na powierzchni parownika. Następnie powietrze przepływa przez skraplacz, będący jednocześnie układem grzewczym. Wylatujące powietrze staje się więc znacznie cieplejsze od wlotowego. Ta metoda cechuje się dużą wydajnością i wytrzymałością, przy jednoczesnym niskim zużyciu prądu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana