Jak samodzielnie odpalać fajerwerki?
Spektakularne eksplozje sztucznych ogni potrafią uświetnić każdą imprezę – od sylwestrowego balu przez dni miasta po wydarzenia firmowe. Coraz więcej osób decyduje się na pokazy fajerwerków również podczas prywatnych uroczystości takich jak wesela, jubileusze czy urodziny, odpalając wówczas fajerwerki na własną rękę. Jak postępować, by było to bezpieczne dla wszystkich?
Najważniejsze zasady bezpieczeństwa
Odpalanie fajerwerków jest wspaniałą zabawą i zachwycającym widowiskiem, które może przeprowadzić każda dorosła osoba, jeśli tylko przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa. O czym trzeba pamiętać?
- Z fajerwerkami zawsze obchodzimy się ostrożnie.
- Przed odpaleniem trzeba zapoznać się z instrukcją producenta i bezwzględnie ją stosować!
- Sztuczne ognie odpalamy na wolnej przestrzeni – na trajektorii lotu nie może być przeszkód, np. koron drzew ani linii energetycznych.
- Fajerwerki odpala jedna osoba, reszta zachowuje bezpieczny dystans.
- Podczas odpalania nie nachylamy się nad fajerwerkami, pozostając z boku.
- Po odpaleniu lontu szybko oddalamy się na odległość podaną w instrukcji i czekamy na wybuch.
- Jeśli eksplozja nie nastąpi, czekamy 15 minut i ostrożnie wrzucamy fajerwerki do wody.
- Pozostałości po odpalonych sztucznych ogniach zasypujemy piaskiem.
Trzeba również pamiętać, by kupować jedynie wyroby wysokiej jakości od sprawdzonych producentów, oznakowane symbolem CE i z atestem potwierdzającym zgodność z normą PN-C-86061 oraz sprawdzić, czy obudowa nie jest uszkodzona. Sztuczne ognie najlepiej kupować w specjalistycznych sklepach, np. w hurtowni fajerwerków Pol-Expance w Szczecinie.
Zakazy dotyczące odpalania sztucznych ogni
By odpalanie fajerwerków było udaną zabawą, nie wolno używać ich niezgodnie z przeznaczeniem ani w niewłaściwych miejscach – tam, gdzie mogłyby zagrażać zdrowiu ludzi lub zaprószyć pożar. Do pokazów sztucznych ogni nie nadają się, co oczywiste, żadne pomieszczenia zamknięte, a także balkony i tarasy czy parapety okienne.
Sztucznych ogni nie powinny używać dzieci ani osoby dorosłe pod wpływem alkoholu. Petard, rakiet ani ogni rzymskich nie wolno odpalać z ręki ani nimi rzucać. Jeśli nie wybuchną, nie można próbować odpalać ich ponownie. Nie ustawiamy fontann i wyrzutni na niestabilnym podłożu, ponieważ mogą się przewrócić – najbezpieczniej obłożyć je kamieniami. Z kolei rakiet nie należy wbijać w ziemię zbyt słabo ani za mocno, krzywo lub w grząskie podłoże. Statyw musi być stabilny i ustawiony pionowo.
Przestrzeganie powyższych zasad sprawi, że pokaz sztucznych ogni będzie wspaniałym, a przy tym bezpiecznym dla wszystkich przeżyciem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana