Jak przygotować się do pierwszej wizyty u diabetologa?
Diabetolog jest lekarzem specjalizującym się w schorzeniach związanych z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Współcześnie diagnozuje i leczy głównie cukrzycę, która jest uznawana za chorobę cywilizacyjną. Jak wygląda dokładny zakres obowiązków takiego specjalisty, w jakich placówkach przyjmuje i jak odpowiednio przygotować się do konsultacji lekarskiej?
Jakimi chorobami zajmuje się diabetolog?
Diabetolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem różnego rodzaju zaburzeń metabolicznych u dzieci i osób dorosłych.
Zaliczają się do nich:
cukrzyca typu I,
cukrzyca typu II,
cukrzyca LADA,
cukrzyca ciążowa,
cukrzyca noworodkowa,
cukrzyce wtórne,
choroby metaboliczne u dzieci (mukowiscydoza, fenyloketonuria),
nadczynność tarczycy,
choroba Cushinga,
hipoglikemia i hiperglikemia,
insulinooporność.
Jak widać, jest wiele problemów, z którymi potencjalnie można się zgłosić do lekarza diabetologa.
Jeśli odczuwasz takie objawy jak przewlekłe zmęczenie, częste pragnienie i oddawanie moczu, warto się temu bliżej przyjrzeć. Nieraz wskazana jest konsultacja lekarska, która pozwoli potwierdzić lub wyeliminować pewne schorzenia.
Jak przebiega wizyta u diabetologa?
Na wizytę u diabetologa składają się następujące etapy.
Szczegółowy wywiad z pacjentem, podczas którego diabetolog pyta o styl życia, odżywianie się, choroby w rodzinie i aktualnie leczone przez pacjenta nieprawidłowości.
Wypisanie recepty na terapię farmakologiczną lub zarekomendowanie zmiany nawyków.
Taka wizyta może być również wstępem do podjęcia bardziej zaawansowanego leczenia, polegającego m.in. na insulinoterapii czy samokontroli glikemii. Dlatego jednym z elementów takiej konsultacji może być również nauka posługiwania się glukometrem lub urządzeniem do iniekcji insuliny.
Jak się przygotować do konsultacji z diabetologiem?
Przygotowanie się do wizyty u diabetologa nie jest trudne ani skomplikowane. Najlepiej, jeśli wcześniej wyciągniesz wyniki badań, opinie lekarskie, karty informacyjne z pobytów w szpitalach. Ogólnie mówiąc, chodzi o wszystkie konkretne informacje o Twoim stanie zdrowia, które mogą być przydatne na etapie wywiadu.
Jeśli dotyczy Cię problem cukrzycy, to kilka dni przed wizytą postaraj się częściej mierzyć swoje parametry. Dzięki temu lekarz z Centrum Medycznego im. Janusza Mierzwy będzie mógł precyzyjnie ocenić stopień kontroli schorzenia.
Na pewno zostanie omówiona Twoja dieta, dlatego zapisz na kartce obecną masę ciała oraz to, jakie posiłki spożywałeś przez ostatnie dni (i w jakich godzinach).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana