Jak przemawiać, by inni słuchali?
Zgodnie z zasadą sformułowaną przez profesora psychologii Alberta Mehrabiana, określaną także jako reguła 3V (Verbal, Vocal, Visual) wypowiadane przez nas słowa podczas wystąpień publicznych to tylko 7% odbieranego przekazu. 38% stanowi natomiast nasz ton głosu, z kolei pozostałe aż 55% to mowa ciała. Aby więc skutecznie przemawiać, należy nie tylko wiedzieć, co powiedzieć, ale także jak to zrobić.
Zwróć uwagę na odpowiednią autoprezentację
Wchodząc na scenę, to pierwsze kilka minut przesądza o tym, czy inni uznają, że warto posłuchać tego, co chcemy im przekazać. Dlatego też połową sukcesu w przypadku przemów jest autoprezentacja. Każdy jest w stanie się jej nauczyć, korzystając na przykład ze szkoleń, takich jak te oferowane przez specjalistów z ACTIO - mowa publiczna z Warszawy. Zaprezentowanie siebie musi składać się z elementów, które poświadczą nasze kompetencje w danym temacie, jednak bez zbędnego nadęcia i samouwielbienia. Dzięki niemu mamy stać się autorytetem dla słuchaczy, który jest jednak taki sam jak oni. Taka „bliskość” pozwoli uniknąć bariery zaburzającej przekaz komunikatów w dalszej części wystąpienia.
Zadbaj o to, aby inni Cię zrozumieli
Choć zgodnie z formułą 3V słowa to tylko 7% przekazu, należy jednak zadbać, aby to w jaki sposób są one wypowiadane, było zrozumiałe. Istotna jest także intonacja naszego głosu. Powinna być ona dopasowana do emocji, które chcemy przekazać wypowiedzią. Dlatego regularne ćwiczenie dykcji to kolejny element, który sprawi, że Twoje wystąpienia będą porywające. Dzięki nim wypowiadane słowa staną się wyraźniejsze, a płynące wraz z nimi informacje łatwiejsze w zrozumieniu.
Buduj swoją opowieścią historie
Sama wiedza jak się zaprezentować oraz jak mówić nie sprawi, że podczas wystąpień publicznych ludzie będą chcieli Cię słuchać. Istotne jest bowiem także to, co oraz w jaki sposób chcesz im przekazać. Najlepsze wystąpienia publiczne są niczym historia. Mają swój wstęp, wprowadzający słuchacza w tematykę. Rozwinięcie, gdzie zawartych jest najwięcej konkretów dotyczących tematu wystąpienia publicznego. Zakończenie zamykające, które będzie zamykać całość klamrą.
Podsumowując, charyzmatycznych wystąpień publicznych może nauczyć się każdy. Wystarczy jedynie odrobina pracy i chęci, aby słowami porywać tłumy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana