Jak przedłużyć zdatność młóta do spożycia?
Młóto browarniane to produkt zawierający dużą ilość wody. Nie jest ono przez to zbyt trwałe, a jego zdatność do spożycia to zaledwie kilka dni. W dobrych warunkach (ok. 5 stopni) świeże młóto można przechowywać maksymalnie do 3 dni. Z pomocą przychodzą sposoby na przechowywanie wysłodzin, których jest kilka. Co zrobić, aby móc korzystać z młóta browarnianego przez dłuższy czas?
Jak przechowywać młóto browarniane?
Na długim przechowywaniu młóta browarnianego zależy przede wszystkim hodowcom zwierząt gospodarskich, którzy korzystają z niego do skarmiania krów i trzody chlewnej. W takiej sytuacji ważne jest, aby młóto było w pełni zdatne do spożycia, a także zachowało swoje cenne wartości odżywcze. To też konieczność przechowywania produktu w dużych ilościach, w taki sposób, aby wystarczyło na cały sezon.
Sposobów na przechowywanie młóta w gospodarstwach rolnych jest kilka. Najpopularniejszym, a zarazem prostym rozwiązaniem jest kiszenie, które również może być realizowane na kilka sposobów. Młóto nadaje się do kiszenia w pryzmach, silosach i rękawach. Na szczególną uwagę zasługuje ostatni sposób, ponieważ stwarza on warunki do prawidłowej fermentacji oraz zapobiega wyciekaniu soków kiszonkowych. Wybierając rękaw, łatwo jest też zapobiegać psuciu się kiszonki w trakcie jej wykorzystywania. Po otwarciu należy dokładnie odpompować soki, a po każdym wybraniu kiszonych wysłodzin browarnych pozostałość wystarczy spryskać roztworem kwasu propionowego.
Niezależnie od wyboru metody kiszenia, proces ten powinien być poprzedzony odpowiednim przygotowaniem młóta. Każdą tonę świeżych wysłodzin należy zmieszać z 100 kg otrębów lub wysłodków. Jest to dodatek skrobi, który umożliwia uzyskanie wysokiej jakości kiszonki.
Inne sposoby na przedłużenie przydatności młóta
Równie popularne co kiszenie jest wysuszanie wysłodzin browarnych. Zazwyczaj nie jest to sposób, który może być wykonany przez odbiorców produktu. Suszeniem oraz granulowaniem młóta zajmują się producenci pasz, którzy gotowy produkt w postaci granulatu sprzedają jako młóto suszone lub stanowi on dodatek do pasz. Suszone młóto wykorzystywane jest również w branży spożywczej, np. do wyrobu batoników lub muesli. W mniejszych ilościach, np. przeznaczone do wypieku chleba, po odpowiednim odciśnięciu może być również mrożone.
Najtańszą wersją wysłodzin jest jednak świeży produkt, którego zakup umożliwiają dystrybutorzy, np. Domino dostawca młóta browarnianego na terenie całego kraju.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana