Jak przebiega proces cyklinowania podłogi?
Prawidłowe cyklinowanie podłogi umożliwia nadanie jej estetycznego wyglądu, a następujące po nim lakierowanie, olejowanie bądź malowanie zabezpiecza tworzywo przed zniszczeniem i poprawia lub zmienia jego wygląd. Zazwyczaj polega to na usunięciu około 1-2 mm materiału z użyciem specjalnych sprzętów. Jak dokładnie wykonuje się cyklinowanie podłogi drewnianej?
Przygotowanie podłogi do cyklinowania
Gwarancją uzyskania właściwego efektu jest odpowiednie przygotowanie. Z uwagi na to, że proces cyklinowania składa się z wielu etapów, niezbędne jest przestrzeganie odpowiedniej kolejności. Na samym początku należy przygotować podłoże, które będzie poddawane renowacji. Powinno być całkowicie odsłonięte, dlatego też zaleca się wyniesienie wszystkich mebli. Konieczne jest również zdjęcie listew przypodłogowych, co pozwoli na precyzyjne wykończenie podłogi na całej powierzchni. Następnie należy dokładnie odkurzyć posadzkę z wszelkich zanieczyszczeń.
Następnie trzeba odpowiednio przygotować wszystkie narzędzia. Do wykonania cyklinowania niezbędne są sprzęty takie jak:
cykliniarka,
szlifierka krawędziowa,
materiały ścierne,
polerka,
szpachla,
materiały nawierzchniowe.
Tego rodzaju produkty można zakupić np. w firmie Profiparkiet. Niezbędne okazuje się także zadbanie o źródło prądu elektrycznego, które pozwoli na podłączenie elektronarzędzi. Gdy wszystkie sprzęty są gotowe, można rozpocząć prace cykliniarskie.
Cyklinowanie podłogi
Pierwsze cyklinowanie ma na celu pozbycie się starych powłok i miejscowych uszkodzeń. Szlifowanie przeprowadza się z użyciem cykliniarki taśmowej albo talerzowej. Na początku wykorzystuje się papiery ścierne o niższej gradacji, które mają większą siłę ścierająca i umożliwiają skuteczne usunięcie wierzchniej warstwy lakieru i drewna. Następnie stosuje się papiery działające delikatniej, w cel wygładzenia i wyrównania powierzchni.
Jeśli w podłodze znajdują się ubytki, uzupełnia się je z użyciem masy szpachlowej. Dodaje się do niej pył drewniany powstały podczas cyklinowania. Po nałożeniu produktu konieczne jest odczekanie aż do jego całkowitego wyschnięcia, co trwa zazwyczaj około 2 godzin.
Po wyschnięciu przychodzi czas na polerowanie, dzięki czemu podłoga staje się bardziej chłonna, a aplikacja produktów takich jak oleje do podłóg bardziej efektywna. Potem należy dokładnie odkurzyć podłogę, co pozwoli usunąć znajdujący się na niej pył. Ostatnim etapem renowacji jest nałożenie materiałów wykończeniowych, które dopasowuje się do oczekiwań właściciela i rodzaju podłogi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana