Jak powstają wędzonki?
Wędzenie to jeden ze sposobów obróbki mięsa wykorzystujący dym o różnej temperaturze. Produkty powstające w wyniku tego procesu cechują się niepowtarzalnym smakiem oraz zapachem. A zatem, jak konkretnie wytwarzane są wędzonki i dlaczego są tak często wybierane przez konsumentów? Przeczytaj tekst, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyrobów tego typu.
Na czym polega wędzenie?
Istnieją dwa sposoby wędzenia mięsa. Zależą one przede wszystkim od wysokości temperatury wykorzystywanej podczas tego procesu. Z tego powodu wyróżnia się wędzenie na zimno lub na gorąco. Kiedyś pierwszy sposób był bardzo popularny, bo przyczyniał się on do konserwowania mięsa, obecnie jednak nie jest to aż tak konieczne z powodu innych dostępnych metod. Większą uwagę przywiązuje się zatem do walorów smakowych i zapachowych.
Dzisiejsze wędzonki produkuje się zatem zwykle za pomocą metody na gorąco. Dzięki niej mięso jest smaczne i aromatyczne, zwłaszcza jeśli wykorzystywany dym ma naturalne pochodzenie. Co więcej, wędzenie na gorąco przebiega szybciej i wymaga mniej pracy niż alternatywa opierająca się na zastosowaniu niższej temperatury.
Przed rozpoczęciem tej czynności konieczne jest odpowiednie osuszenie mięsa. Etap przygotowania również jest bardzo istotny dla efektu końcowego, a zalicza się do niego między innymi leżakowanie wędlin w solance. Wędzenie na gorąco trwa zazwyczaj od 4 do 48 godzin w zależności od temperatury (w przedziale 22-60 stopni Celsjusza) oraz od wykorzystywanej metody. Dym wpływa na takie właściwości mięsa, jak jego smak, zapach, a także strukturę i wygląd.
Czym charakteryzują się wędzonki wysokiej jakości?
Tradycyjne metody obróbki wpływają na niepowtarzalne cechy wędzonek. Powinny być one aromatyczne oraz odznaczać się bogatymi walorami smakowymi. Od wyboru drewna zależy między innymi kolor mięsa. Wędzenie na gorąco również zapewnia konserwację wyrobów, chociaż nie w takim stopniu jak metoda na zimno. Warto wybierać wędzonki od zaufanych producentów, takich jak na przykład zakład przetwórstwa mięsnego Herold.
Firmy wykorzystujące tradycyjne metody obróbki oferują zwykle naturalne wyroby wysokiej jakości. Cechują się one niepowtarzalnym smakiem i aromatem, tak charakterystycznym dla wędzonek. Mięso powinno być delikatne i kruche, a także mieć barwę w odcieniach żółtego, złotego lub brązu. Wędzonki mają wielu fanów, jednak klienci zostają tylko z producentami, którzy oferują im wyroby wysokiej jakości. Świadome podejście do każdego etapu procesu jest zatem bardzo istotne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana