Jak postępować z alkoholikiem w domu?
Kiedy członek rodziny traci kontrolę nad piciem alkoholu, życie jego bliskich staje do góry nogami. Aby nieświadomie nie pogłębiać jego uzależnienia, trzeba jak najwcześniej dowiedzieć się, jak postępować z alkoholikiem. Dzięki tej wiedzy można chronić siebie i całą rodzinę przed destrukcyjnym wpływem osoby w nałogu. Co więcej, właściwą postawą można pomóc jej zdecydować się na leczenie uzależnienia. Co więc robić, a czego unikać? Sprawdź.
Jak nie postępować z alkoholikiem?
Kiedy w domu pojawia się problem alkoholowy, wiele osób popełnia te same błędy. Należą do nich:
oskarżanie, wzbudzanie poczucia winy – poczucie krzywdy i niesprawiedliwości to naturalne uczucia u członków rodziny alkoholika, ale dawanie im upustu w takiej formie spotęguje u niego potrzebę picia;
wypieranie problemu – udawanie, że to jeszcze nie uzależnienie, że on/ona po prostu lubi więcej wypić, to dawanie na to przyzwolenia;
kontrolowanie, wyrzucanie butelek z alkoholem – takie postępowanie nie tylko nie prowadzi do rozwiązania problemu, ale jeszcze go nasila;
rozwiązywanie problemów wynikających z picia za alkoholika – takie działania obciążają osobę, która coraz częściej musi ratować sytuację i – co gorsza – przyspieszają postępowanie choroby alkoholowej;
zmuszanie do odwyku – leczenie alkoholizmu jest konieczne, ale żeby było skuteczne, nie może zostać narzucone przez osoby trzecie; co innego podpowiedzieć, doradzić, co innego zmuszać.
Jak postępować z alkoholikiem?
Postępowanie z alkoholikiem nie jest łatwe i często wymaga działania wbrew własnym odczuciom. Jednak konsekwentne przejawianie właściwej postawy może przynieść ogromne korzyści.
Pozwól alkoholikowi odczuć konsekwencje nałogu – nie sprzątaj po nim, nie kładź go do łóżka, jeśli zaśnie na podłodze, nie dzwoń do jego szefa, żeby wytłumaczyć, dlaczego nie przyszedł do pracy. Niech odczuje negatywne skutki swojego picia.
Nie obwiniaj się – to może być trudne, zwłaszcza jeśli alkoholik często powtarza, że pije przez Ciebie. Pamiętaj jednak, że to nie prawda. Nie pozwól sobie wmówić współodpowiedzialności za jego/jej picie, bo to pozbawi Cię siły do właściwego działania.
Nie dostosowuj życia do alkoholika – nie zmieniaj swoich zwyczajów ze względu na niego.
Pamiętaj też, żeby wspierać alkoholika, kiedy postanowi walczyć z nałogiem. Pomóż mu np. znaleźć działające w pobliżu prywatne ośrodki leczenia uzależnień. We Wrocławiu może to być Klinika Terapii Uzależnień „Droga do Domu”. Jeśli o to poprosi, wybierz się tam z nim, żeby ułatwić mu rozpoczęcie leczenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana