Jak podnieść jakość nagrania dźwięku?
Przy nagrywaniu różnego rodzaju przekazów audiowizualnych trzeba zadbać o optymalną jakość zarówno obrazu, jak i dźwięku. Tylko w ten sposób można bowiem zapewnić widzom i słuchaczom najwyższy komfort odbioru filmu. Proces polepszania jakości dźwięku w realizowanym nagraniu odbywa się w ściśle określony sposób. Chcesz dowiedzieć się, jak się to dzieje? W takim razie nie zwlekaj i koniecznie przeczytaj niniejszy artykuł!
Zwiększanie jakości dźwięku w nagraniu w praktyce
Nagrania dźwiękowe zyskują optymalną jakość przede wszystkim dzięki efektywnemu przeprowadzeniu dwóch procesów przy użyciu odpowiedniego oprogramowania. Pierwszym z nich jest normalizacja, którą powszechnie uznaje się za podstawową czynność wykonywaną z każdym nagraniem audio. Proces ten sprzyja wyrównaniu tzw. dynamiki, czyli głośności nagrania do standardowych wielkości. Bardzo ważne jest również usunięcie szumów w nagraniu wykonywanym za pomocą rejestratorów dźwięku dostępnych w takich sklepach, jak Lighting Center. Fachowo przeprowadzone odszumianie gwarantuje czystość odbieranego dźwięku, jedynie nieznacznie wpływając na jego głębię. Dźwięk na nagraniu powinien również zostać poddany kompresji, wpływającej na zwiększenie głośności cichszych tonów w całym przekazie audiowizualnym lub audialnym.
Do podnoszenia jakości odgłosów słyszalnych na nagraniu często wykorzystuje się również tzw. levelery oraz limitery. Te pierwsze wykorzystywane są przede wszystkim do wyrównywania dynamiki całości nagrania. Drugie natomiast zmiękczają najgłośniejsze i najcichsze odgłosy, obniżając głośność dźwięków przekraczających określone limity.
Od czego zależy jakość brzmienia dźwięków na nagraniu?
Ostateczna jakość brzmienia odgłosów reprodukowanych przez system audio zależy od zastosowanego sprzętu nagłośnieniowego. Szczególna rola w tym względzie przypada kolumnom głośnikowym, które powinny być odpowiednio dopasowane do wymiarów konkretnego pomieszczenia. Należy je tam również właściwie ustawić. W odbiorze wysokiej jakości dźwięków bardzo pomagają także zaawansowane technologicznie wzmacniacze oraz wielokanałowe amplitunery kina domowego. Podobną rolę odgrywają również nowoczesne rejestratory dźwięku, powszechnie wykorzystywane m.in. przez ekipy telewizyjne oraz organizatorów koncertów.
Istotny jest również dobór odpowiednich kabli głośnikowych, sygnałowych oraz zasilających. Najwyższej klasy modele oferują doskonałe brzmienie, pozwalając tym samym użytkownikom na skompletowanie pełnego systemu audio do urządzeń nagrywających.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana