Jak optycznie powiększyć pomieszczenie dzięki powierzchniom ze szkła?
Szkło we wnętrzach to doskonałe rozwiązanie do niewielkich pomieszczeń. Technika optycznego powiększania przestrzeni dzięki szklanym elementom sprawia, że lokal wygląda ona na przestronniejszy, niż jest w rzeczywistości. Szkło nadaje wnętrzu głębi i pozwala dobrze doświetlić pomieszczenia. Przyjrzyjmy się zatem bliżej sposobom na wizualne zwiększenie przestrzeni.
Szkło i światło w małych wnętrzach
Aby powiększyć optycznie niewielką przestrzeń, należy ją przede wszystkim rozjaśnić. Warto zatem sięgnąć po jasne kolory, proste formy i ograniczyć dodatki do niezbędnego minimum. Prostota i minimalizm oraz szkło i światło dzienne to najważniejsi sprzymierzeńcy w aranżacji małych przestrzeni. Szkło to materiał przepuszczający światło, a więc nieblokujący dostępu promieni słonecznych do różnych części lokalu. Odbijając promienie, rozświetla pomieszczenie, a tym samym optycznie je powiększa.
Jednym z popularniejszym w ostatnim czasie rozwiązań są szklane ścianki działkowe i drzwi, które idealnie wpisują się w minimalistyczną i nowoczesną stylistykę. Szkło doskonale współgra z innymi materiałami wykończeniowymi, ponieważ jest neutralne. Jednocześnie przełamuje zbyt monotonny wygląd ścian i wprowadza wyraźny akcent dekoracyjny.
Jasne kolory i błyszczące powierzchnie
Aranżując mała przestrzeń, w pierwszej kolejności warto odrzucić wszystkie ciemne i przysadziste kolory, które mogą dodatkowo obciążać i przytłaczać pomieszczenie. Niezbyt dobrze sprawdzą się także matowe posadzki, które zniwelują efekt powiększenia. Urządzając pomieszczenie o niewielkim metrażu, warto zdecydować się na maksymalnie 3 kolory – przy większej ilości uzyskamy bowiem efekt odwrotny do zamierzonego.
Ciekawym rozwiązaniem jest szkło dekoracyjne, czyli panele Colorimo, które oferuje firma Mochnik Glass. Szkło wykonywane jest w różnych wariantach kolorystycznych oraz wzorniczych, a na stronie internetowej firmy dostępny jest katalog z powstałymi dotychczas kolekcjami. Aksamitna powierzchnia matowych paneli szklanych załamuje padające nań światło, dzięki czemu powstają lśniące refleksy. Szklane okładziny ścienne mogą stanowić element dekoracyjny praktycznie w każdym pomieszczeniu, a w kuchni lub w łazience zastąpić płytki.
Nieodzownym elementem każdej małej przestrzeni jest lustro lub nawet kilka luster, które potęgują wrażenie przestronności. Co więcej, lustro dobrze będzie się prezentować ze szklanymi płytki lub panelami dekoracyjnymi, co pozwoli uzyskać nowoczesną i oryginalną aranżację.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana