Jak odstraszyć ślimaki z działki?
Ślimaki pełnią bardzo ważną funkcję w rozkładzie i obiegu materii organicznej w naturze. Czasem - gdy zaczynają masowy atak na uprawy, kwiaty, rośliny - bywają jednak szkodnikami. Nie musimy ich zabijać – jest to wręcz niewskazane z powodu ich dobroczynnego wpływu na przyrodę. Wystarczy je odstraszyć. Można wykorzystywać środki naturalne lub chemiczne, ważna jest także odpowiednia profilaktyka w ogrodzie.
Kiedy możemy spodziewać się ślimaków na działce?
Ślimaki są żyjątkami, które egzystują w wilgotnych i zacienionych miejscach. Najczęściej pojawiają się podczas deszczowej pogody oraz chwilę po opadach, gdy trawa i ziemia są mokre. Aktywne są także rankami i wieczorami, kiedy można spodziewać się na roślinach rosy. Ślimaki są roślinożercami. Najczęściej wygryzają małe i nieregularne dziury w liściach i płatkach roślin (mniejsze liście natomiast zjadają w całości). Dodatkowo mogą drążyć kanały w korzeniach warzyw.
Eksperci są zdania, że najbardziej szkodliwe są ślimaki oskorupione – to na nich należy się skupić przy odstraszaniu. Osobniki nagie (np. ślinik luzytański, pomrowik plamisty) zdecydowanie wyrządzają najmniej szkód.
Jak skutecznie odstraszyć ślimaki?
Do odstraszania ślimaków można wykorzystać środki chemiczne lub naturalne. Ważna jest także profilaktyka upraw, by nie doprowadzić do zagnieżdżenia się tych żyjątek w ogrodzie.
Właściciele działek mogą przeszukać powierzchnię ogrodu, zbierając ślimaki z roślin na własną rękę i następnie je przenosząc z dala od ogrodu – to jednak żmudny sposób. Niektórzy stawiają na przynęty pokarmowe, np. przepołowione ziemniaki, pokrojone jabłka, bieluń dziędzierzawę.
Istnieją także specjalistyczne chemiczne specjalistyczne preparaty na szkodniki, które skuteczne odstraszają ślimaki. Warto jednak pamiętać, że niektóre z nich mogą działać toksycznie na okoliczne rośliny, dlatego najlepiej posypywać nimi tylko ścieżki między grządkami. Preparaty ślimakobójcze najczęściej mają postać granulek. Jeśli ślimaki są wielkim problemem, można zdecydować się także na skorzystanie z usług firmy, która zwalcza różne szkodniki na zlecenie.
Firma Aquafor jest czołowym producentem wysokiej jakości preparatów ekologicznych – w tym środków na ślimaki.
Profilaktyka w ogrodzie
Aby nie dopuścić do nadejścia ślimaków, należy sadzić takie rośliny, których owe żyjątka nie tolerują i nie będą przebywać w ich pobliżu, np. macierzankę piaskową, majeranek, gorczycę białą, szałwię lekarską, cebulę, czosnek, parzydło leśne.
Należy także zadbać o regularne koszenie trawy w ogrodzie i zrywanie chwastów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana