Jak nie korzystać z automatów vendingowych?
Pierwsze automaty sprzedające stanęły już pod koniec XIX wieku w Londynie i można było w nich kupić pocztówki. Ich kariera nabrała jednak tempa mniej więcej sto lat później, a maszyny tego typu pojawiały się sukcesywnie w różnych krajach, by na początku lat 90. zawitać również w Polsce. Według statystyk 59 procent Polaków korzysta z nich przynajmniej raz w miesiącu. Czy na pewno wiemy jednak, jak robić to poprawnie?
Czym są automaty vendingowe i jakie są ich rodzaje?
Automaty sprzedające spotkamy już niemal na każdym rogu – zarówno pod chmurką, jak i w budynkach. W charakterystycznej budce możemy o każdej porze dnia i nocy kupić wiele różnych produktów. Maszyny vendingowe dzieli się właśnie ze względu na ich zawartość: są to automaty z przekąskami, napojami, kawą, a nawet gotowymi posiłkami. W automatach coraz częściej można również spotkać mniej oczywiste produkty, takie jak świeże mleko, artykuły wędkarskie, owoce, susz konopny czy wypiekaną na miejscu pizzę.
Do największych plusów tych maszyn należy całodobowa dostępność, ceniona i przez kupujących, i właścicieli automatów, którym niestraszne przepisy ograniczające handel w niedziele, a nawet pandemiczne obostrzenia. Mobilny i kompaktowy „sklepik” nie wymaga zatrudnienia sprzedawcy i można ustawić go w niemal każdym miejscu, ułatwiając życie przechodniom, pracownikom biurowców, uczniom i studentom, podróżnym czy osobom czekającym w kolejce.
Czego nie robić, kupując w automacie sprzedającym
Korzystanie z maszyn vendingowych jest z założenia bardzo proste, szybkie i wygodne. Wystarczy wybrać produkt, uiścić opłatę w gotówce lub za pomocą karty i już możemy cieszyć się gorącą kawą lub ulubionym batonikiem. Istnieje jednak kilka rzeczy, których nie należy robić podczas kupowania w automacie. Specjaliści z branży, tacy jak operator automatów vendingowych PLOH, ostrzegają, by:
nie korzystać z automatów niesprawnych – jeśli na maszynie wisi odpowiednia wiadomość, trzeba poczekać na przybycie serwisantów;
nie wrzucać do środka monet waluty nieobsługiwanej przez urządzenie ani innych drobnych przedmiotów;
nie kopać ani nie uderzać zepsutego automatu – w razie awarii wystarczy zadzwonić pod podany na nim numer telefonu;
nie irytować się, gdy maszyna „połknie” pieniądze lub nie wyda reszty – w takiej sytuacji, po zgłoszeniu tego faktu pieniądze zostaną zwrócone na konto;
nie ignorować instrukcji obsługi – postępowanie krok po kroku według niej zagwarantuje szybką i sprawną transakcję.
Przestrzeganie powyższych zaleceń sprawi, że kupowanie w automatach będzie bezstresowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana