Jak efektywnie połączyć klimatyzację z rekuperacją?
Wbrew często powtarzanym informacjom rekuperacja i klimatyzacja to nie to samo. Oba te urządzenia mają na celu podniesienie jakości powietrza w domu, jednak różnią się sposobem działania. Rekuperator przeprowadza wymianę powietrza z zewnątrz, a klimatyzator obrabia powietrze znajdujące się w środku. A co gdyby je ze sobą połączyć? Jak to zrobić, aby przynosiło najlepsze efekty?
W jakich pomieszczeniach można zamontować rekuperator?
O ile klimatyzator jest wszystkim dobrze znany, o tyle z rekuperatorem jest już inaczej. Rozwiązanie to nie jest tak powszechne i wiele osób może zastanawiać się, czy w ogóle może zamontować to urządzenie w domu. Otóż rekuperatory, które znajdziesz np. w hurtowni klimatyzacyjnej i wentylacyjnej Pefra, może być umieszczony w domu jednorodzinnym np. w piwnicy lub kotłowni, na strychu lub w przedpokoju. Aby działało prawidłowo, musi spełniać jednak kilka warunków. To m.in. dostęp do instalacji elektrycznej, a miejsce musi być łatwo dostępne i co bardzo ważne – izolowane. Jeśli we wnętrzu temperatura spada poniżej 0, grozi to zamarzaniem skroplin. Co więcej, konieczne jest umieszczenie rekuperatora na podwyższeniu lub podstawce.
Dlaczego warto połączyć klimatyzację z rekuperacją?
Zarówno klimatyzacja, jak i rekuperacja może działać samoistnie i oba rozwiązania mają swoje zalety. Jednak w duecie są jeszcze lepszym sposobem na wymianę powietrza w domu oraz jego schłodzenie. Przede wszystkim dzięki temu dbamy o jakość powietrza w pomieszczeniach. To ma oczywiście wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Co więcej, zastosowanie połączenia klimatyzatora i rekuperatora sprawia, że temperatura w budynku jest lepiej rozłożona. Jest to także ekonomiczniejsze i bardziej ekologiczne rozwiązanie, ponieważ powietrze jest odzyskiwane.
Jak połączyć rekuperację z klimatyzacją?
O połączeniu rekuperatora i klimatyzacji trzeba myśleć jeszcze na etapie budowy domu. Najczęściej robi się to w ten sposób, że klimatyzator kanałowy wpina się w system wentylacji mechanicznej. Bardzo ważne jest to, aby rekuperator znajdował się przed klimatyzatorem. Dzięki temu powietrze przechodzi najpierw przez rekuperator, gdzie trafia do filtracji oraz dochodzi do odzysku z usuwanego powietrza ciepła lub chłodu, w zależności od pory roku. Dopiero wtedy trafia ono do klimatyzatora, gdzie jest schładzane. Chociaż połączenie tych urządzeń nie jest skomplikowane, najlepiej powierzyć to specjalistom. Szukając firmy zajmującej się ich montażem, kieruj się jej doświadczeniem i opiniami w Internecie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana