Jak działają wibratory do betonu i gdzie znajdują zastosowanie?
Wibratory do betonu to rodzaj urządzeń budowlanych, który wykorzystywany jest do zagęszczenia wylanego betonu. Służą temu drgania o dużych częstotliwościach, co sprawia, że nawierzchni usuwane są pęcherzyki powietrza. W efekcie zastygający beton ma spójniejszą strukturę, co bezpośrednio przekłada się na jego zwiększoną wytrzymałość. Co warto wiedzieć o wibratorach do betonu?
Jakie są rodzaje i zastosowanie wibratorów do betonu?
Istnieje kilka rodzajów wibratorów do betonu. Ich zastosowanie uzależnione jest od kilku czynników. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę, jakie jest dostępne źródło zasilania na terenie prowadzonych prac. Ważnymi parametrami jest też zakres prac, warunki środowiskowe, docelowy poziom zagęszczenia betonu itd.
Wśród wibratorów do betonu wyróżnić można dwie grupy:
Wibratory przyczepne – wykorzystywane są one głównie w halach fabrycznych przy produkcji prefabrykatów. Rzadziej można się spotkać ze stosowaniem ich na budowach, gdzie montowane są do blatów szalunkowych. Poszczególne modele mogą się różnić między sobą rodzajem zasilania. Ten rodzaj urządzenia nie styka się bezpośrednio z wylanym betonem – zamiast tego jest podłączany do płyt lub ścian, które wchodzą w wibracje za jego pomocą.
Wibratory wgłębne – to druga duża grupa urządzeń, które najczęściej wykorzystywane są na placach budowy. W tym przypadku narzędzie ma bezpośredni kontakt z wylanym betonem. Wyróżnić można:
- Wibratory pneumatyczne – są to narzędzia, które wprawiane są w drgania za pomocą specjalnego silnika mechanicznego napędzanego sprężonym powietrzem.
- Wibratory modułowe – zwane również mechanicznymi. Składają się z zestawu osobnych części, które są ze sobą łączone w celu stworzenia kompletnego narzędzia do wytworzenia drgań. Standardowy zestaw części obejmuj: silnik napędowy, buławę oraz wałek elastyczny.
- Wibratory pogrążalne – są to urządzenia o wysokiej częstotliwości, najczęściej ze wbudowaną przetwornicą. Ten rodzaj wibratorów można zasilać energią elektryczną z gniazdka.
Wibratory do betonu można kupić w sklepach i hurtowniach budowlanych, takich jak Elektrotech.
Działanie wibratorów do betonu
Wibratory składają się z napędu, wałka elastycznego oraz buławy. Silnika (w zależności od modelu może być: elektryczny, spalinowy, pneumatyczny) wprawia urządzenie w ruch. Moc z niego przekazywana jest przez wałek elastyczny do buławy. To ona odpowiada za drganie i rozprowadzanie wibracji. W niej znajduje się mimośród osadzony łożyskami. W wyniku działania silnika częstotliwość drgań może osiągnąć nawet 18 000 obrotów na minutę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana