Jak działają szlabany parkingowe?
Parking – zarówno ten znajdujący się przy obiekcie użyteczności publicznej, jak i ten przynależący do osiedla mieszkaniowego, powinien być nie tylko odpowiednio zabezpieczony, ale i komfortowy w użytkowaniu. Korzystanie z niego powinno być wygodne, łatwe i bezproblemowe. W tym celu, parkingi wyposażane są w odpowiednio dopasowane systemy parkingowe. W skład niektórych wchodzą między innymi szlabany. Czemu służy i jak działa szlaban parkingowy?
System parkingowy jako sposób na organizację parkingu
Parking to miejsce niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wielu obiektów – nie obejdą się bez niego między innymi budynki użyteczności publicznej, obiekty handlowo-usługowe, takie jak hipermarkety czy galerie handlowe. Parking to także niezbędny element osiedli mieszkaniowych. Każdy parking oraz jego infrastruktura, powinny być zaplanowane i zorganizowane zgodnie ze specyfikacją danego obiektu. W zależności od charakterystyki i przeznaczenia danego obiektu, powinna być wprowadzona na parkingu odpowiednia strefa parkingowa, np. strefa płatnego parkowania, czy strefa przeznaczona wyłącznie dla mieszkańców danego osiedla.
By umożliwić sprawne i komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne użytkowanie parkingu, konieczne jest odpowiednie zagospodarowanie jego przestrzeni. Na każdym parkingu należy w pierwszej kolejności oznaczyć kierunek jazdy, wyznaczyć ciągi komunikacyjne i miejsca parkingowe (w tym między innymi miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, a także miejsca dla rodzin z dziećmi), oraz obszary, na których poruszanie się jest zabronione.
Sprawdzoną i polecaną firmą, oferującą najwyższej jakości systemy parkingowe (w tym m. in.: szlabany, parkometry, monitoring, e-upoważnienia do parkowania, kasy parkingowe), jest Departament Zarządzania Parkingami. Przedsiębiorstwo świadczy usługi kompleksowego zarządzania parkingami, a także projektuje, instaluje oraz obsługuje cały system parkingowy.
Odpowiednio dopasowany model zarządzania przestrzenią parkingową pozwoli uniknąć problemów z nieprawidłowo parkującymi kierowcami, a także zapobiegnie nadużyciom w postaci zajmowania miejsc parkingowych przez nieupoważnione do tego osoby. Istotną rolę, wspomagającą prawidłową organizację ruchu na parkingu, odgrywają zabezpieczenia mechaniczne w postaci szlabanów.
Szlabany parkingowe – jak działają i dlaczego warto je zainstalować?
Szlaban parkingowy to w wielu przypadkach, niezbędny element systemu parkingowego, ułatwiający weryfikację osób wjeżdżających i wyjeżdżających na parking, a także zapewniający bezpieczeństwo jego korzystania.
W przypadku, gdy parking jest nieduży, a wjazd i wyjazd znajdują się w bliskiej odległości, szlaban może być obsługiwany przez pracownika parkingu. Jeśli zaś mowa o większych parkingach – np. tych przed galeriami handlowymi czy tych w osiedlach mieszkaniowych, konieczne jest zainstalowanie szlabanów bezobsługowych, w których to kierowca aktywuje szlaban w określony sposób. W przypadku szlabanów automatycznych, wjazd na parking możliwy jest po uprzednim wydrukowaniu biletu z kodem kreskowym lub po przyłożeniu karty zbliżeniowej do czytnika.
System bezobsługowy wyposażony jest w specjalne pętle indukcyjne – automat wydający bilety z kodem kreskowym aktywuje się po tym, jak samochód zatrzyma się na pętli. Szlaban otwiera się po odebraniu przez kierowcę biletu, a następnie zamyka się tuż po tym, gdy samochód zjedzie z pętli, co zapobiega wjazdom kilku aut naraz.
Wyjazd odbywa się analogicznie do wjazdu. W przypadku przekroczenia czasu postoju lub nieopłacenia biletu, terminal powiadamia kierowcę o konieczności uiszczenia opłaty. Po dokonaniu wymaganej opłaty, szlaban zostanie odblokowany, a kierowca będzie mógł opuścić parking.
Szlaban parkingowy to wygodne i pewne rozwiązanie, ułatwiające sprawne i bezpieczne korzystanie z parkingu. Jego niewątpliwą zaletą jest prosta budowa i łatwość obsługi przez użytkownika. Dzięki szlabanowi nie ma konieczności zatrudniania osób sprawujących dodatkową kontrolę nad osobami wjeżdżającymi i opuszczającymi parking – wszystko weryfikowane jest przez odpowiednio skonfigurowany system.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana