Jak dochodzi do udaru mózgu i czy można mu zapobiec?
Udar mózgu to poważna choroba neurologiczna, która może mieć bardzo tragiczne konsekwencje. Dotyka najczęściej osoby po 65 roku życia, jednak może przydarzyć się młodszym. Na udar mózgu mogą zachorować zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jest to choroba nagła, w której niezwykle ważna jest każda minuta. Właśnie dlatego warto wiedzieć, czym się objawia, aby rozpoznać ją u swoich bliskich.
Co jest przyczyną udaru mózgu?
Przyczyn udaru mózgu jest wiele. Zależą one od rodzaju udaru. Choroba ta dzieli się na krwotoczną i niedokrwienną, przy czym ta druga występuje zdecydowanie częściej. Powodem udaru niedokrwiennego jest zablokowanie naczyń, które doprowadzają krew do mózgu. Zator powstaje przez skrzepinę w sercu, która następnie wędruje razem z krwią do mózgu. Może być spowodowana np. migotaniem przedsionków, miażdżyca lub uszkodzenie małych tętniczek z powodu nadciśnienia, lub cukrzycy. Natomiast udar krwotoczny spowodowany jest przedostawaniem się krwi z uszkodzonego naczynka do mózgu, lub przestrzeni, która go otacza.
Jak rozpoznać objawy udaru mózgu?
Objawów udaru mózgu jest wiele i zależą one od jego rodzaju oraz miejsca w mózgu, w którym powstaje. Nie zawsze są one widoczne od razu. Mogą rozwijać się niepostrzeżenie. Na początku osoba może skarżyć się na nudności, nagłe osłabienie, zawroty lub migrenę. Niestety często są one lekceważone. Najłatwiej rozpoznać udar po tym, że kończyny z prawej lub lewej strony, zaczynają słabnąć. Taka osoba ma problemy np. z pisaniem lub podnoszeniem rąk lub nóg. Słabną również mięśnie po jednej stronie twarzy. Chora osoba nie będzie mogła się normalnie uśmiechnąć i często zaczyna mieć problemy z mówieniem. Jeśli rozpoznasz, któryś z tych objawów u bliskiej Ci osoby, niezwłocznie zgłoś się do lekarza.
Leczenie po udarze mózgu
Im szybciej osoba, która doświadczyła udaru mózgu, otrzyma fachową pomoc, tym mniejsze są powikłania zdrowotne. Zdarza się, że niektórzy wychodzą z tej choroby prawie bez szwanku. Bardzo ważna po udarze jest opieka neurologa. W Poznaniu pacjentami po udarze mózgu zajmuje się np. Gabinet Neurologiczny Prof. dr hab. Wojciech Kozubski. Podstawą do rozpoczęcia leczenia jest wykonanie podstawowych badań neurologicznych z uwzględnieniem Skali Udarów Narodowego Instytutu Zdrowia. Niezbędne jest również odbycie badań obrazowych, czyli tomografu komputerowego i rezonansu magnetycznego, dzięki którym można zobaczyć, jakie zmiany zaszły w mózgu. W zależności od powikłań neurolog dobiera sposób leczenia. W większości przypadków konieczna jest także długotrwała rehabilitacja.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana