Jak często cyklinować parkiet?
Nie ulega wątpliwości, że drewniane podłogi mają swój urok. Jednocześnie stanowią one jedno z najbardziej uniwersalnych rozwiązań. Aby jednak utrzymać je w dobrym stanie przez lata, konieczne jest okresowe przeprowadzanie zabiegów konserwacyjnych. Przykład stanowi cyklinowanie parkietu. Czym się ono charakteryzuje i jak często należy je wykonywać? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedź na to pytanie.
Na czym polega cyklinowanie podłóg?
Podłogi w budynkach są narażone na zniszczenia związane z ich stałym użytkowaniem. Z czasem wierzchnia warstwa się ściera i traci swój początkowy kolor, przez co nie prezentuje się już tak efektownie. Na szczęście okazuje się, że podłogę nietrudno odnowić. Pierwszy etap zabiegów konserwacyjnych tego typu stanowi cyklinowanie parkietu. Za pomocą specjalnego urządzenia usuwa się wierzchnią warstwę podłogi i w ten sposób przygotowuje się ją do dalszych prac. Maszyna powinna być bardzo precyzyjna, tak aby zlikwidować jedynie cienką powłokę.
Obecnie możliwe jest również przeprowadzenie cyklinowania bezpyłowego. Wyróżnia się ono tym, że do specjalistycznego urządzenia jest dołączony odkurzacz, który pozbywa się powstałych zanieczyszczeń jeszcze podczas pracy. Jest to świetny sposób na cyklinowanie nie tylko skuteczne, ale również bardziej komfortowe. Podłoga przygotowana w tym procesie może być poddawana kolejnym zabiegom konserwacyjnym, takim jak lakierowanie lub olejowanie.
Kto zajmuje się cyklinowaniem parkietu?
Aby skutecznie zadbać o stan podłóg drewnianych w swoim domu, warto zdecydować się na regularne cyklinowanie. Nie ma określonego okresu, którego należy przestrzegać w tej kwestii. Wiele zależy od tego, jak intensywnie zużywa się podłoga oraz czy przeprowadza się inne zabiegi konserwacyjne. Okres ten może zatem wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu lat. Kluczem do sukcesu jest obserwowanie stanu parkietu. Cyklinowaniem zajmują się profesjonalne firmy, takie jak na przykład SEMA. W razie wątpliwości co do konieczności przeprowadzenia konserwacji warto skontaktować się ze specjalistami, którzy doradzą, jak zadbać o podłogę.
Cyklinowanie można przeprowadzić też samodzielnie, ale zwykle wiąże się to z pewnym ryzykiem. Opisywany proces umożliwia odnowienie i odświeżenie wyglądu parkietu, a może on stanowić również etap przygotowawczy do znacznej zmiany estetyki desek. Zadbana podłoga będzie służyła przez lata, dlatego nie warto rezygnować z zabiegów konserwacyjnych, zwłaszcza że zapewniają one nie tylko lepszy stan techniczny, ale także walory wizualne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana