Jak chronić dziecięce smoczki przed zabrudzeniem?
Chwila nieuwagi i dziecięcy smoczek ląduje na ubrankach, w wózku, lub, co gorsza, na ziemi. Jeśli rodzice nie mają pod ręką zapasowego, maluch niestety musi obyć się bez niego – co często rodzi frustrację i powoduje płacz. Aby uniknąć takich sytuacji, niezbędna jest ochrona dziecięcych smoczków przed upadkiem, a tym samym zabrudzeniem. Na szczęście istnieją akcesoria, które to umożliwiają.
Zawieszki do smoczków: drewniane, muślinowe i inne
Jednym ze sposobów na uchronienie dziecięcego smoczka przed zabrudzeniami, jest przypięcie go do zawieszki do smoczków. Większość z nich wyposażona jest w klips, dzięki któremu smoczek można przypiąć do ubranka lub wózka. Wówczas, nawet jeśli maluch postanowi wypluć lub wyrzucić smoczek, ten bezpiecznie zawiśnie na zawieszce, a tym samym nie wyląduje w miejscu, w którym nie powinien.
Zawieszki do smoczków są zazwyczaj nie tylko praktyczne, ale również estetyczne. Dzięki temu maluchy mają przy okazji zabawę: mogą dotykać i głaskać zawieszkę, szczególnie jeśli jest wykonana w formie maskotki, albo też przekładać ją z rączki do rączki i potrząsać. Jeśli jest to zawieszka wykonana z drewna lub muślinu, a więc materiałów naturalnych, maluch może ją także wkładać do buzi – a rodzice mogą być spokojni i mieć pewność, że zawieszka zrobi mu krzywdy.
Oczywiście zawieszki nie służą jako gryzaki, jednak z pewnością każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że maluchy wkładają do buzi wszystko, co tylko znajdzie się w ich zasięgu. Dlatego dobrze, jeśli zarówno smoczki, jak i zawieszki będą wykonane z bezpiecznych materiałów, takich jak bawełna lub drewno. Doskonale zdają sobie z tego sprawę w sklepie z akcesoriami dla najmłodszych Skrzynka Beniaminka, gdzie znajdziemy zawieszki z ekologicznych materiałów.
Sterylizacja smoczków dziecięcych
Najlepszym sposobem na utrzymanie dziecięcych smoczków w czystości, jest ich ochrona przed upadkiem na ziemię. Jednak nie zawsze jest to możliwe, nawet w przypadku stosowania zawieszek. Dlatego w sytuacji, kiedy smoczek ulegnie zabrudzeniu, niezbędne jest jego dokładne umycie i sterylizacja. Nie wystarczy sama bieżąca woda – smoczek należy wysterylizować, aby usunąć bakterie, wirusy i roztocza kurzu.
Smoczki najlepiej jest czyścić za pomocą sterylizatora parowego, UV lub sterylizacji chemicznej. Aczkolwiek kiedy nie mamy takiej możliwości, wystarczy wygotować smoczek w gorącej wodzie. Jeśli pozostawimy go we wrzątku na co najmniej pięć minut, będzie wystarczająco czysty, by móc znowu znaleźć się w dziecięcej buzi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana