Ile wynoszą obowiązkowe pauzy w przypadku kierowców zawodowych?
Kierowcy zawodowi, jak żadna inna grupa zawodowa, zobowiązani są przepisami prawa, do obowiązkowych przerw i odpoczynków podczas wykonywania swoich obowiązków. Jesteś ciekawy, ile wynoszą obowiązkowe pauzy w przypadku kierowców zawodowych? Czytaj dalej, a dowiesz się, po jakim czasie prowadzenia samochodu koniecznie należy zrobić przerwę i czym jest odpoczynek dzienny, a czym tygodniowy. Zapraszamy do lektury!
Po jakim czasie prowadzenia pojazdu kierowca musi zrobić przerwę?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierowca zobowiązany jest do trwającej, co najmniej, 45 minut przerwy, po każdym 4,5-godzinnym odcinku drogi, o ile nie rozpoczyna on okresu odpoczynku dziennego bądź tygodniowego. Przerwa 45-minutowa może zostać podzielona na 2 części - 15 minut plus minimum 30 minut, pamiętając, że druga część koniecznie musi rozpocząć się w 4,5-godzinnej jeździe bez przerwy. Szukając odpowiedniego miejsca na odpoczynek, warto korzystać ze sprawdzonych i pewnych miejsc, jak Parking TIR i wynajem powierzchni – EKO-INVEST Słubice. Monitorowane miejsce w dogodnej lokalizacji jest doskonałym pomysłem na pauzę w czasie pracy.
Czy odpoczynek dzienny to część odpoczynku tygodniowego?
Przepisy mówią wyraźnie, że czas odpoczynku można wydłużyć do regularnej bądź skróconej tygodniowej pauzy. Oznacza to, że kierowca chcący odebrać swój tygodniowy odpoczynek, który trwa przykładowo 24 h, odbiera ten dzienny 11-godzinny i wydłuża go kolejno o 13 godzin, co daje odbiór 24 godzin pauzy. Co ważne, mogą być one zaliczane do odpoczynku tygodniowego. Kierowcy często swoje przerwy spędzają na przepełnionych parkingach i w najróżniejszych lokalizacjach. Warto postawić na miejsce wygodne, na swoją pauzę, monitorowane i bezpieczne, a nawet takie, które oferuje noclegi pracownicze z niezbędną infrastrukturą. Podsumowując, praca kierowcy zawodowego zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych. Muszą oni ściśle przestrzegać zasad dziennego i tygodniowego planu pracy i obowiązkowych przerw, których nie mogą pominąć. Jest to bardzo ważne z uwagi na bezpieczeństwo samych kierowców, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana