Ile kosztuje wydanie książki? Przebieg procesu
Wydanie książki to nie lada przedsięwzięcie. Warto w nie zainwestować, jeśli chce się mieć samemu na to wpływ. Co się wlicza w cenę? Czy popularni autorzy także płacą za wydanie pozycji? Dowiedz się, na czym polega self-publishing, korekta i redakcja czy dystrybucja. W naszym artykule przedstawiamy proces wydawniczy – poznaj cały proces krok po kroku!
Ile kosztuje wydanie książki – co się wlicza w cenę?
Na koszt wydania książki w polskim wydawnictwie składają się:
- cena opracowania,
- koszt druku i oprawy.
W przypadku opracowania jest to koszt jednorazowy. Nie wiąże się z wydrukiem kolejnych wydań. Z kolei koszt druku i oprawy wzrasta wraz z większym nakładem książki. Nierzadko wydawcy proponują zniżki. Na cenę wpływają także:
- jakość treści,
- objętość,
- postać wydania,
- reklama,
- cennik – wydawnictwa czy drukarni.
W przypadku składu i łamania jest to koszt około 140-180 złotych. Projekt i przygotowanie okładki to cena od 300 do 800 złotych. Koszt druku to natomiast od 20 do 30 złotych za egzemplarz w sytuacji, gdy nakład jest mały. 5-9 złotych kosztuje egzemplarz w przypadku nakładu od tysiąca egzemplarzy.
Koszty wydania książki – dla każdego co innego
W przypadku popularnych i dochodowych autorów, polskie wydawnictwa same w nich inwestują. Natomiast debiutanci i mniej popularni pisarze muszą się liczyć z kosztem wydania książki. Mogą wybrać 2 sposoby wydania:
- system usługowy,
- system self-publishing.
Jak wydać książkę? Proces wydawniczy
Pierwszym krokiem do wydania książki jest znalezienie wydawcy i podpisanie umowy. Warto się z nią zapoznać i porównać oferty kilku wydawnictw. W przypadku wydawnictwa selfpublishingowego nada on Twojej książce numer ISBN. Wówczas książka może być drukowana i sprzedana z niskim VAT-em. Istotne to będzie także do dystrybucji.
Kolejnym etapem jest redakcja i korekta. Redakcja polega na poprawianiu błędów: gramatycznych, składniowych, ortograficznych, leksykalnych, logicznych, normatywnych czy merytorycznych. Z kolei korekta tekstu jest przeprowadzana pod kątem błędów leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych i interpunkcyjnych.
Następnie wykonuje się zlecone ilustracje lub zdjęcia. Może się tym zająć artysta. Potem przychodzi czas na skład i opracowanie graficzne środka książki. Dobiera się wtedy krój i wielkość czcionki, a także:
- układ tekstu na stronach,
- metodę paginacji,
- rozmieszczenie fotografii czy ilustracji.
Wpływa to na czytelność tekstu.
Dalej przeprowadza się projekt okładki. Zajmuje się tym zazwyczaj grafik komputerowy w porozumieniu z artystą. Większe wydawnictwa same decydują o wyglądzie książki. W wydawnictwie selfpublishingowym autor ma więcej swobody w podjęciu decyzji. Do przygotowania książki do druku grafik komputerowy wykorzystuje specjalne oprogramowanie. Możliwe jest także wydanie e-booka, a więc elektronicznej wersji pozycji. Ostatni etap to druk i dystrybucja. Obejmuje hurtownie i księgarnie oraz sprowadza się do bezpośredniej współpracy z siecią detaliczną.
Czym jest self-publishing?
Self-publishing to w skrócie samodzielne publikowanie książki. Może być pełny lub częściowy. W przypadku pełnego autor zajmuje się całym procesem wydawniczym. Współpracuje z korektorem, redaktorem, składaczem czy odpowiada za zlecenie druku czy zajmuje się dystrybucją. W przypadku częściowego autor ma prawo do dzieła i decyduje o nim. Przy tym zleca usługi wydawcom lub firmie.
Ile trwa proces wydawniczy?
Długość trwania procesu wydania książki jest różna. Najdłużej trwa etap pozyskania wydawcy. Zwykle jest to około 5 miesięcy. Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy i kwestie z tym związane, co trwa około 2 tygodni. Z kolei proces wydawniczy trwa około 4,5 miesiąca.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana