Gruntowe pompy ciepła jako wsparcie dla środowiska
Przepisy dotyczące sposobu ogrzewania oraz energooszczędności budynków stają się coraz bardziej restrykcyjne. Nic więc dziwnego, że podczas wyboru należy uwzględnić także nieszkodliwość ogrzewania dla środowiska oraz wysokość konsumpcji energii. Z tego powodu jednym z najczęściej wybieranych sposobów ogrzewania jest gruntowa pompa ciepła. Jak jej zastosowanie wpływa na środowisko?
Gruntowa pompa ciepła a odnawialne źródła energii
Zasada działania pompy ciepła polega na pobieraniu energii z otoczenia. W przypadku gruntowej pompy, jak sama nazwa wskazuje, jest to energia pozyskiwana z gruntu. Nie jest zatem konieczne dostarczanie jej do pracy żadnego paliwa. Temperatura pod ziemią jest stała, dzięki czemu gruntowa pompa wytwarza ciepło równie efektywnie przez cały rok. Ciepło pobrane za pomocą kolektora, poziomego lub pionowego, transportowane jest do budynku i w ten sposób go ogrzewa.
Szacuje się, że około 75% energii dostarczanej przez pompę ciepła do budynku stanowi właśnie energia odnawialna. Pozostała część to energia elektryczna, której pompa wymaga do funkcjonowania. Jednak, jak zauważa specjalista z firmy RKinstal, w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną gruntowa pompa ciepła w całości stanowi instalację OZE. Takie rozwiązanie doskonale wpisuje się w ideę domu energooszczędnego.
Gruntowa pompa ciepła jako sposób na walkę z niską emisją
Ogromnym problemem, jaki rozwiązać mają coraz surowsze normy dotyczące sposobu ogrzewania, jest zanieczyszczenie powietrza. W przypadku gruntowej pompy ciepła proces spalania nie jest potrzebny, dlatego też nie występuje emisja szkodliwych dla środowiska substancji, dymu ani popiołu. Na zanieczyszczenie powietrza ma także wpływ współczynnik wydajności COP określający stosunek energii oddanej do energii pobranej. W zdecydowanej większości pomp współczynnik COP wynosi powyżej 4, przy czym, dla przykładu, współczynnik COP kotłów kondensacyjnych wynosi około 1.
Jak dobór i montaż gruntowej pompy ciepła wpływa na środowisko?
Prawidłowy dobór oraz montaż gruntowej pompy ciepła także mają ogromne znaczenie dla środowiska. Aby można było uznać ją za ekologiczną, powinna być ściśle dopasowana do indywidualnych potrzeb budynku. Uwzględnić należy m.in. rodzaj kolektora, sprawność pompy, jej bezawaryjność oraz moc. Nie można zapomnieć o hałasie, który również ma wpływ na środowisko. Istnieje ryzyko, że pompa będzie hałasować podczas pracy, jednak wyłącznie wtedy, gdy nie będzie prawidłowo zamontowana. Dlatego dobór i montaż gruntowej pompy należy powierzyć specjalistom.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana