Gdzie wykorzystywana jest obróbka skrawaniem?
Spośród różnych etapów procesu wytwarzania elementów urządzeń technicznych obróbka skrawaniem jest szczególnie istotna. Dzięki gwarantowanej przez nią precyzji i wysokiej jakości wykonanych detali znalazła zastosowanie w wielu branżach. Na czym polega obróbka skrawaniem, w jakim celu jest wykonywana i dla jakich gałęzi nowoczesnej gospodarki ma obecnie największe znaczenie? Sprawdź to.
Na czym polega obróbka skrawaniem i w jakim celu jest wykonywana?
Obróbka skrawaniem to metoda modelowania brył wybranego tworzywa cechującego się trwałą strukturą. Celem jej zastosowania jest nadanie obrabianemu elementowi zamierzonego kształtu, wielkości i właściwości. Za pomocą odpowiednich narzędzi skrawających, w które są wyposażone specjalnie do tego przeznaczone maszyny, z materiału poddanego obróbce sukcesywnie usuwane są kolejne warstwy materiału. W efekcie maszynowej obróbki skrawaniem uzyskiwane są precyzyjne detale – cechujące się dużą dokładnością wykonania. Co ważne, pozwala ona na powtarzalność produkcyjną, bez względu na rodzaj obrabianego materiału. Wyróżnia się kilka rodzajów opisywanej metody. Należy do nich:
frezowanie,
toczenie,
wiercenie,
szlifowanie,
struganie,
CNC.
Obecnie szczególne miejsce w obróbce mechanicznej zajmuje obróbka CNC. Bazuje ona na zastosowaniu sterowanych komputerowo urządzeń: podczas obróbki CNC odpowiednie programy i sterowniki monitorują pracę maszyny, po czym wysyłają komunikat do operatora za pomocą specjalnego interfejsu użytkownika. W obrabiarkach CNC wykorzystywane są różne układy sterowania. Możliwe jest sterowanie punktowe, odcinkowe i kształtowe.
Obróbce skrawaniem poddawane są przede wszystkim takie materiały jak: stal, stale nierdzewne, stale hartowane, stale hartowane, metale nieżelazne, żeliwo czy superstopy żaroodporne. Cały proces polega zazwyczaj na realizacji trzech etapów:
wstępnej obróbki skrawaniem,
kształtującej obróbki skrawaniem
wykańczającej obróbki skrawaniem.
W jakich branżach znalazła zastosowanie obróbka skrawaniem?
Obróbka skrawaniem wykonywana przez takie przedsiębiorstwa jak Zakład Mechaniczny POLMET z Żagania znalazła zastosowanie między innymi w branży elektronicznej. Jest też przydatna w branży energetycznej, lotniczej i motoryzacyjnej. Ma duże znaczenie również w obszarze medycyny. Obróbka skrawaniem sprawdza się w produkcji seryjnej i jednostkowej drobnych elementów, ale nie tylko. Jest odpowiednia również w produkcji wielkogabarytowych części maszyn.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana