Formy rozliczeń z prawnikiem
Zasięgając pomocy prawnej, trzeba liczyć się z często niemałymi kosztami takiej współpracy, szczególnie jeśli ma ona trwać przez dłuższy czas. Istnieje kilka form rozliczeń, które proponowane są klientom kancelarii adwokackich. Ich wybór zależy jednak od rodzaju sprawy. Każda kwestia jest bowiem inna i rozpatrywana przez adwokata w sposób indywidualny. Jakie wyróżniamy formy rozliczeń z prawnikiem? Sprawdźmy.
Opłata za poradę prawną
Ustalenie cennika usług prawnych nie jest prostą kwestią. Należy bowiem brać pod uwagę zarówno możliwości klienta, jak i korzyść osoby wykonującej zlecenie. Niektóre prace, takie jak przygotowywanie czy opiniowanie umów, a także sporządzenie pism procesowych, można stosunkowo łatwo wycenić. Sprawy o większym ciężarze mogą jednak sprawić pewną trudność. Opłata za jednorazową poradę prawną należy do pierwszej z powyższych grup i w większości przypadków jest stała. Koszt doradztwa prawnego może ulec ewentualnej zmianie w przypadku, gdy wymaga poświęcenia większej ilości czasu przez adwokata.
Opłata za czynność lub prowadzenie sprawy
Opłata za konkretną czynność lub prowadzenie danej sprawy już jednak nie ma stałej, określonej stawki. Jej wysokość ustalana jest bowiem indywidualnie na podstawie wykonanej pracy i zależy od wielu czynników, takich jak:
zawiłość sprawy,
zakres koniecznych do wykonania czynności,
szacunkowy czas, jaki zostanie przeznaczony na realizację zlecenia.
Szacunkowa kwota za daną usługę ustalana jest z klientem na wstępie. Warto przy tym pamiętać, że – zależnie od tego, jak potoczy się sprawa – może ona ulec zmianie.
Opłata godzinowa
Opłata godzinowa jest dość częstym sposobem rozliczania się z prawnikiem, który z reguły wybierany jest w przypadku nieskomplikowanych lub jednorazowych spraw. Polega na ustaleniu wysokości stawki godzinowej, która będzie uwzględniana przy rozliczaniu wynagrodzenia dla adwokata. Decydując się na taką formę, warto na bieżąco kontrolować czas, jaki został przeznaczony na realizację konkretnego zlecenia, np. za pomocą tworzonych i udostępnianych klientowi raportów.
Opłata ryczałtowa
Rozliczanie w formie opłaty ryczałtowej, które kancelarie adwokackie, np. Adwokata Przemysława Kowalewskiego oferują głównie przedsiębiorstwom, polega na ustaleniu stałej stawki miesięcznej. Ryczałt obejmuje jednak określoną ilość godzin pracy prawnika, które będą poświęcone na sprawy danego klienta. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w przypadku działalności, które wymagają regularnych konsultacji prawnych lub innego rodzaju pomocy adwokackiej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana