Fakty i mity na temat barwników spożywczych
Wokół barwników spożywczych dodawanych do żywności narosło wiele niezgodnych z prawdą przekonań. Choć potocznie uważane są za zbędny i szkodliwy dodatek, ich stosowanie jest w niektórych przypadkach uzasadnione i celowe. Zanim odłożymy jakiś produkt ze względu na zawartość barwnika, warto zapoznać się z faktami oraz mitami, krążącymi na ten temat. Jakie są najczęściej powtarzane?
Barwniki spożywcze są sztucznym, chemicznym dodatkiem – MIT
To przekonanie to bezwzględnie mit. Barwniki jeszcze do niedawna były dzielone na naturalne oraz syntetyczne. Naturalne są znane i stosowane od lat, mają pochodzenie roślinne, zwierzęce lub mineralne. Przykładami są chlorofil, otrzymywany z zielonych części roślin, antocyjany, uzyskiwane z winogron lub czerwonej kapusty czy karotenoidy. Barwniki syntetyczne, uzyskiwane na drodze chemicznej, są dużo trwalsze, tańsze i mają bardziej intensywny kolor od ich naturalnych odpowiedników.
Barwniki są szkodliwe – MIT
To przeświadczenie również mija się z prawdą. Barwniki spożywcze pochodzenia naturalnego są w większości uznane za całkowicie bezpieczne. Wyjątek stanowi srebro oraz złoto, które w większych ilościach spowoduje zatrucie organizmu. Podobnie barwniki chemiczne – dopiero ich przedawkowanie może skutkować problemami zdrowotnymi lub reakcją alergiczną. Przeciętny Polak zjada rocznie powyżej 2 kg dodatków do żywności – od konserwantów po aromaty i barwniki. Stosowanie takich składników przez producentów jest najczęściej ograniczone i musi spełniać szczegółowe wytyczne określające maksymalne dozowanie do wybranych kategorii żywności. Właściwie komponując swój jadłospis i urozmaicając go, ryzyko powikłań po spożyciu sztucznych barwników praktycznie nie istnieje.
Barwniki można wykorzystywać we własnej kuchni – FAKT
Barwniki spożywcze dają nieograniczone pole do tworzenia unikalnych, kolorowych wypieków i deserów. Ich dodatek może całkowicie odmienić wygląd słodkości, sprawić, że będą cieszyć nie tylko podniebienie, ale i oko. W zależności od przeznaczenia można wybierać z różnych rodzajów artykułów. Wytwórnia Aromatów Spożywczych HOFFMANN oferuje je w formie płynnej, które są polecane do barwienia mas tortowych, bitej śmietany, lukru na bazie cukru pudru oraz surowego ciasta i w formie proszku, idealne do stosowania również na sucho.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana