Etapy powstawania ortofotomapy
Ortofotomapa pozwala na ujęcie wybranego terenu w wygodny sposób. Łączy w sobie cechy zdjęć satelitarnych i mapy, są na niej naniesione wszystkie najważniejsze obiekty oraz zachowane zasady ich znakowania. Proces ich powstawania jest skomplikowany, zwłaszcza jeśli zleceniodawcy zależy na dokładnym obrazie. Na szczęście w pracy pomaga najnowsza technologia.
Jak powstaje ortofotomapa?
Do przygotowania ortofotomapy niezbędne są zdjęcia terenu widocznego z góry. Do ich pozyskania najczęściej wykorzystuje się drony. Za ich pomocą można wykonać aktualne rzuty, do tego da się uzyskać znacznie lepszą jakość obrazu, niż w przypadku zdjęć satelitarnych. Do ich wykonania niezbędny jest więc sprzęt, ale także osoba, która będzie w stanie go obsługiwać. Do stworzenia ortofotomapy przyda się kilka różnych ujęć, które potem będzie można połączyć. Jakość zdjęć ma znaczenie dla programów, na których będzie pracował geodeta. To one zajmą się przygotowaniem ostatecznego produktu, muszą więc mieć na czym pracować.
Po wykonaniu zdjęć przychodzi czas na zmianę ich w ortofotomapę. W tym celu korzysta się z programów, które kolejno:
wykonują numeryczny model terenu,
poddają wcześniej wykonane zdjęcia procesowi ortorektyfikacji, który pozwala uwzględnić różnice w wysokości,
mozaikują, czyli łączą powstałe małe mapy w jedną, spójną całość.
Korzystanie z takich programów wymaga nadzoru. Zajmują się tym doświadczone osoby, zazwyczaj geodeci, którzy nie tylko sprawdzają sprawność działania wszystkich procesów, ale jednocześnie pilnują poprawności powstającej ortofotomapy. W ten sposób powstaje możliwie najlepszy produkt.
Kiedy ortofotomapa jest potrzebna?
Tworzeniem ortofotomapy zajmuje się zazwyczaj firma geodezyjna. Śląsk oferuje wielu specjalistów, takich jak pracownicy M – GEO, którzy przygotowują projekty do różnych celów. Najczęściej taką mapę wykorzystuje się, kiedy:
przeprowadzana jest analiza środowiska,
prowadzi się planowanie przestrzenne,
projektuje się prace budowlane,
przeprowadza się wizualizację terenu na potrzeby inwestycji,
monitoruje się zmiany zachodzące na danym terenie.
Ortofotomapa jest dokładna i aktualna, przez co często jest zamawiana przez inwestorów i duże firmy. Praca z nią znacznie ułatwia planowanie i projektowanie przestrzeni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana