Endometrioza, czyli poważna choroba kobieca. Jak się ją diagnozuje i leczy?
O endometriozie mówimy wtedy, gdy śluzówka macicy (endometrium) zostaje wykryta w nietypowych miejscach. Wbrew pozorom jest to jedna z najczęściej występujących chorób kobiecych, jednak nie zawsze daje jednoznaczne objawy, dlatego wiele pacjentek nie wie o jej obecności. Zależnie od położenia oraz stopnia rozwoju, endometrioza może zostać wykryta podczas standardowego badania ginekologicznego lub wymagać bardziej zaawansowanej diagnostyki.
Jakie objawy może dawać endometrioza?
Odczuwanie negatywnych skutków endometriozy jest kwestią indywidualną – może się zdarzyć, że już niewielkie zmiany będą powodowały silne dolegliwości bólowe. To właśnie ból zazwyczaj skłania pacjentki do wizyty u lekarza. Co ważne, oprócz bólu zlokalizowanego w obrębie miednicy, może pojawiać się również ból w okolicy kręgosłupa, brzucha i pęcherza moczowego, a także dolegliwości typowe dla problemów związanych z układem pokarmowym (np. biegunki, nudności) i moczowym (ból podczas oddawania moczu, częste parcie na mocz). Te objawy mogą niestety prowadzić do stawiania błędnych diagnoz. Diagnostykę w kierunku endometriozy przeprowadza się m.in. w Gabinecie Ginekologicznym dr n. med. Anny Kluz-Kowal w Białymstoku.
Endometrioza bywa często rozpoznawana u kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę. Choroba ta wpływa bowiem na cykl miesiączkowy, owulację, a tym samym płodność. Ogniska endometriozy zlokalizowane w narządach rozrodczych mogą uniemożliwiać zagnieżdżenie się komórki jajowej. Objawy endometriozy są podobne do objawów, jakie dają zaburzenia hormonalne, dlatego tak ważne jest postawienie właściwej diagnozy.
Na czym polega diagnostyka endometriozy?
Endometrium, które znajduje się w pochwie, może zostać łatwo wykryte przez ginekologa. Nieprawidłowa śluzówka, która znajduje się np. w jajowodach, jajnikach, pęcherzu moczowym, wymaga dokładniejszej diagnozy. W diagnostyce endometriozy stosuje się badania ultrasonograficzne, np. USG ginekologiczne przezpochwowe, a także laparoskopię zwiadowczą z pobraniem materiału do badania histopatologicznego. W przypadku podejrzenia obecności endometriozy w innych narządach wykonuje się odpowiednie badania, które pozwolą ocenić ich stan.
Czy endometriozę można leczyć?
Sposób leczenia endometriozy zależy w dużej mierze od stanu zaawansowania choroby, dolegliwości, jakie daje, a także od tego, czy pacjentka planuje ciążę. Leczenie endometriozy polega na łagodzeniu jej objawów. Wykorzystuje się środki farmakologiczne (np. leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, tabletki hormonalne wpływające na zmniejszenie poziomu estrogenów) oraz leczenie chirurgiczne. U kobiet, które chcą zajść w ciążę, przeprowadza się mniej inwazyjne zabiegi z wykorzystaniem laparoskopu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana