Do czego służą klucze kontrujące?
Połączenia gwintowane są najpowszechniej stosowaną metodą stabilnego łączenia poszczególnych podzespołów, gwarantującą uzyskanie wysokiej wytrzymałości na wszelkie obciążenia statyczne i dynamiczne, a także pozwalającą na szybki montaż i demontaż elementów w razie pojawienia się takiej potrzeby. Przy najbardziej wymagających złączach niezbędne okazuje się jednak zastosowanie rozwiązania, które zminimalizuje ryzyko odkręcenia się użytej nakrętki.
Na czym polega istota połączeń gwintowanych?
Wykonanie połączenia gwintowanego wiąże się z użyciem śruby oraz współpracującej z nią nakrętki, które unieruchamiają łączone elementy dzięki tarciu pojawiającemu się między zwojami naciętego na nich gwintu. Ponieważ mają one dużą powierzchnię, są w stanie wytworzyć siłę powstrzymującą luzowanie się połączenia. Wymaga to jednak użycia wymaganego momentu dokręcającego, który będzie na tyle duży, że wygeneruje wystarczające tarcie, a jednocześnie nie przekroczy granicy sprężystości zastosowanego stopu. W zastosowaniach przemysłowych przy montażu elementów korzysta się zwykle z kluczy pneumatycznych lub hydraulicznych osiągających wymagany moment. W niektórych przypadkach niezbędne okażą się jednak klucze kontrujące, które zapewniają dodatkowe możliwości.
Dlaczego stosowanie kluczy kontrujących może się okazać potrzebne?
Połączenia gwintowane zapewniają wysoką stabilność, jednak w niesprzyjających warunkach może dochodzić do ich poluzowania i odkręcenia się zastosowanej nakrętki. Przyczyną zdarzeń tego rodzaju zwykle są pojawiające się wibracje, które przy dłuższym oddziaływaniu mogą spowodować zmniejszenie siły, z jaką dociskane są do siebie powierzchnie gwintów, a tym samym doprowadzić do ich poluzowania. By temu zapobiec, stosuje się podkładki sprężynujące, specjalne zawleczki blokujące, koronki czy nakrętki samohamowne. W miejscach, gdzie działają duże siły, najskuteczniejsze są jednak przeciwnakrętki, działające w taki sposób, że generują dodatkową siłę uniemożliwiającą odkręcenie się nakrętki właściwej. Do ich montażu konieczne są klucze kontrujące, których zadaniem jest zapobieganie obrotowi wstecznemu nakrętki właściwej podczas dokręcania momentem nakrętki kontrującej. Firma HYTORC oferuje przemysłowe klucze kontrujące MXT z mechanizmem zwalniania blokady ramienia podporowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana