Do czego służą bariery retencyjne?
Wśród wielu różnorodnych rozwiązań antypowodziowych chroniących przed wyciekiem na przykład wody lub płynnych substancji niebezpiecznych wyróżnić można między innymi specjalistyczne bariery retencyjne i to właśnie na nich skupiamy się w tym artykule. Dowiesz się więc z niego czy tak właściwie są bariery retencyjne, a także poznasz ich rodzaje oraz zastosowanie.
Czym są bariery retencyjne i do czego służą?
Bariery retencyjne określane także antywyciekowymi to rozwiązanie, które przeznaczone jest do ochrony przed rozprzestrzenianiem się nie tylko wody, ale także substancji gaśniczych oraz płynnych substancji niebezpiecznych. Produkowane są one tak, aby spełniały wymogi dotyczące między innymi:
Systemów Zabezpieczeń Przeciwpowodziowych Wody Pitnej,
naczelnych regulacji w kwestii sprzętu,
regionalnych wytycznych związanych z ochroną przeciwpożarową.
Montowane są zarówno w zintegrowanych systemach, jak i pojedynczo przed drzwiami lub przejazdami, które są zamykane.
Jakie są rodzaje barier antywyciekowych?
Bariery retencyjne, które w swojej ofercie posiada między innymi producent mobilnych systemów ochrony przeciwpowodziowej WojMixx dzielą się na trzy rodzaje pod względem sposobu ich działania. Pierwsze z nich to modele mobilne, przeznaczone wyłącznie do obsługi ręcznej przez osoby przeszkolone, które cechują się wyważoną konstrukcją ułatwiającą ich opuszczanie. Drugi rodzaj barier antypowodziowych to modele stacjonarne. Przystosowane są one do pracy półautomatycznej. W ich przypadku przegroda opuszczana jest nie z góry, a z boku obracając się z pozycji pionowej do poziomej. Ostatnim rodzajem barier retencyjnych są natomiast modele automatyczne, które działają, jak sama ich nazwa wskazuje w pełni automatycznie. Przeznaczone są do połączenia z systemami wykrywania zagrożeń np. czujnikami płynów, które wyzwalają ich opuszczanie.
Gdzie znajdują zastosowanie bariery retencyjne?
Specjalistyczne bariery retencyjne znajdują zastosowanie w różnorodnych obiektach zarówno komercyjnych, jak i przemysłowych. Wykorzystywane są one powszechnie przede wszystkim w systemach kontroli przecieków, a także systemach zraszających. Ich montaż pozwala w prosty i skuteczny sposób zapewnić bezpieczeństwo nie tylko dla osób znajdujących się w danym obiekcie, ale i środowisku naturalnemu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana