Czym się różni pogrzeb świecki od katolickiego?
Śmierć bliskiej osoby zawsze jest trudnym przeżyciem. Zanim jeszcze będzie można w pełni poddać się żałobie, niezbędne jest dopełnienie szeregu formalności oraz organizacja godnego pożegnania. Coraz więcej rodzin osób zmarłych decyduje się na pochówek świecki jako alternatywę dla pogrzebu katolickiego. Czym jednak różnią się od siebie te dwa pogrzeby?
Pogrzeb katolicki i jego charakterystyka
Jak sama nazwa wskazuje, pogrzeb ten odbywa się zgodnie z wiarą chrześcijańską, a dokładniej obowiązującymi przepisami prawa kanonicznego. Ceremonię prowadzi kapłan urzędujący w wybranej parafii. Pogrzeb przebiega zgodnie ze ściśle określonymi zasadami. Na początku w kościele odprawiana jest msza święta w intencji zmarłego, podczas której zgromadzone osoby wspólnie się modlą. To także czas, kiedy ostatni raz można się pożegnać ze zmarłym.
Następnie ceremonia pogrzebowa kontynuowana jest na cmentarzu, gdzie również odprawiane są modlitwy. Cała uroczystość ma jednolity charakter i nie ma możliwości ingerencji w jej przebieg. Pogrzeb chrześcijański trwa około półtorej godziny, co jednak może się zmienić w zależności od księdza, który wyprawia liturgię czy odległości kościoła od cmentarza.
Pogrzeb świecki i jego charakterystyka
W przeciwieństwie do pogrzebu katolickiego pogrzeb świecki nie ma modlitewnego charakteru i skupia się nie tyle na śmierci, co na dokonaniach oraz życiu zmarłej osoby. W tym przypadku pogrzeb prowadzi Mistrz Ceremonii, który dba o to, aby zmarły został pożegnany z należytym szacunkiem. Zamiast modlitw, Mistrz Ceremonii wygłasza mowę pożegnalną. Dlatego też przed pogrzebem prowadzi on wnikliwą rozmowę z najbliższymi osoby zmarłej. Mowę pożegnalną mogą wygłosić także zgromadzeni goście, przez co pogrzeb świecki jest bardziej osobisty.
Ponadto pogrzeb odbywa się w domu pogrzebowym, którego przykładem jest m.in. zakład pogrzebowy Chabinowscy w Wieleniu. Bliscy zmarłego mają też wpływ na poszczególne elementy ostatniego pożegnania i ich przebieg, co ustalają w porozumieniu z Mistrzem Ceremonii. Możliwa jest np. projekcja zdjęć i filmów, na których znajduje się osoba zmarła. Po przemowach następuje minuta ciszy, po której odbywa się pochód na cmentarz, a następnie złożenie trumny do grobu. Uroczystość ta trwa około pół godziny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana