Czym się kierować wybierając komżę ministrancką?
Komża ministrancka to strój liturgiczny, który noszony jest przez ministrantów. W odróżnieniu od komży kapłańskiej stanowi główny element stroju. Kolorystyka, wzornictwo oraz krój komży ministranckiej jest zależny od parafii, w której służy ministrant. To parafia wraz z diecezją ustalają zasady stroju ministrantów, dlatego trzeba się do nich dostosować, wybierając odpowiedni dla siebie. Co musisz uwzględnić, zanim sięgniesz po komżę ministrancką?
Wybór kroju oraz stylistyki komży ministranckiej
W kościele rzymskokatolickim stosuje się 2 rodzaje kroju, z których pierwszy jest wariant rzymski. Można go poznać po prostokątnym, szerokim otworze na głowę, bez kołnierza i z kontrfałdami. W niektórych parafiach stosuje się też wariant kroju śląskiego. Odróżnia się on obecnością kołnierza, wyraźnym wiązaniem pod szyją oraz brakiem kontrafałd. Jak sugeruje Księgarnia „U Jezuitów” w Toruniu, komże ministranckie w polskich parafiach rzymskokatolickich zwykle są w kroju rzymskim. Nieodłącznym elementem komży są również koronki. Uznaje się, że te posiadające ich co najmniej kilka, są najbardziej godne odprawianych uroczystości. Istnieją również komże ministranckie, które zupełnie nie mają koronek. Ich cena jest niższa od wariantów z koronkami. Właśnie one zapewniają dodatkowe miejsce na umieszczenie religijnych symboli. Powszechnie są uznawane za bardziej wystawne od modeli bez koronek.
Komża ministrancka a materiał wykonania
Ministrant wybierający komżę musi też wziąć pod uwagę materiał jej wykonania. To ważne, bo komże mogą dobrze izolować od chłodu, zachowywać gładkość przez dłuższy czas i być wytrzymałe. Do wyboru masz zwykle 3 rodzaje materiału:
gabardyna – materiał poliestrowy, najchętniej wybierany przez ministrantów. Zapewnia wysoki komfort utrzymania czystości, nie mnie się, ale nie ogrzewa tak, jak inne materiały.
bawełna – bardzo łatwa w utrzymaniu czystości, jednak nieco trudniejsza w rozprasowaniu. Ma tendencję do gniecenia, jednak jest bardziej komfortowa cieplnie.
wełna – opcja najbardziej komfortowa pod względem utrzymania optymalnej temperatury. Świetna w upalne dni i bardzo ciepła zimą. Nie mnie się tak bardzo jak bawełniana, ale trudniej ją uprać.
Każdy z tych materiałów ma inne parametry, więc warto się dobrze zastanowić.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana