Czym ogrzać domek letniskowy?
Domek letniskowy na łonie natury to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Pozwala on w każdej chwili udać się w ulubione miejsce bez konieczności rezerwacji noclegów i ponoszenia dodatkowych kosztów. Jako że w naszym klimacie można z niego korzystać od wczesnej wiosny do późnej jesieni, jest on niezastąpiony zarówno podczas weekendów, jak i wakacji. Aby jednak był w pełni komfortowy w użytkowaniu, warto zainstalować w nim ogrzewanie, które pozwoli przetrwać chłodniejsze dni. Dowiedz się, czym ogrzać domek letniskowy?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze sposobu ogrzewania?
Istnieje wiele różnorodnych sposobów ogrzewania, dzięki czemu można wybrać taki, który będzie dostosowany do:
- możliwości technicznych - to właśnie one są bowiem najważniejszym czynnikiem, który determinuje wybór systemu grzewczego. Jeśli zatem domek ma dostęp do prądu czy gazu, da to zupełnie inne możliwości niż w przypadku obiektów bez podłączenia podstawowych mediów,
- czasu korzystania z domku - drugą ważną kwestią oprócz możliwości technicznych jest także czas korzystania z domku. Innego systemu ogrzewania będzie on wymagał, jeśli przebywa się w nim również zimą, innego zaś, kiedy służy jedynie wiosną, latem i jesienią,
- kubatury pomieszczeń - trzeba pamiętać także o tym, że istotna jest kubatura pomieszczeń. Malutki domek będzie łatwiejszy w ogrzaniu od dużej willi,
- możliwości finansowych i oczekiwań dotyczących użytkowania - ostatnim ważnym czynnikiem są możliwości finansowe inwestora i jego oczekiwania dotyczące komfortu użytkowania. Uwzględnienie wszystkich wymienionych kwestii pozwoli dobrać taki sposób ogrzewania, który sprosta indywidualnym potrzebom.
Prąd, gaz czy paliwa stałe?
Jeśli domek letniskowy ma dostęp do prądu i gazu, najprostszym sposobem ogrzewania będzie wykorzystanie tych mediów. Największą zaletą takiego rozwiązania jest komfort użytkowania i całkowita bezobsługowość.
Nowoczesne kotły gazowe i elektryczne są w zasadzie bezobsługowe - wyjaśnia przedstawiciel sklepu 499.pl oferującego nowoczesne rozwiązania grzewcze. Aby działały w pełni efektywnie i spełniały potrzeby użytkowników, wystarczy jedynie ustawić pożądane parametry. Dzięki temu można cieszyć się optymalną temperaturą bez konieczności dorzucania do pieca czy też jego czyszczenia, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnej kotłowni. Wadą takiego rozwiązania są niestety dość wysokie koszty eksploatacji, szczególnie w dobie stale wzrastających cen. Można je obniżyć dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, do których należy chociażby zakup kotła pulsacyjnego czy też instalacja paneli fotowoltaicznych.
Tańsze w eksploatacji są paliwa stałe. Decydując się na popularny ekogroszek czy pellet zapewnimy sobie oszczędności w domowym budżecie, przy jednoczesnym komforcie obsługi, jaki gwarantują nowoczesne piece.
Kocioł na pellet
Jeśli nie możemy sobie pozwolić na ogrzewania gazowe lub elektryczne, najlepiej zdecydować się na zakup kotła na biopaliwo, którego doskonałym przykładem jest pellet. Ogrzewanie domku letniskowego w zależności od jego kubatury może wymagać użycia tradycyjnego pieca bądź też piecyka wolnostojącego. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów pieców pelletowych, wśród których znajdują się również kotły w wersji kompaktowej lub mini. Jako że zasobnik umieszczony jest w nich najczęściej bezpośrednio nad wymiennikiem, nie wymagają zbyt dużej ilości miejsca. Z pewnością będą więc dobrym wyborem do domku letniskowego.
Bardzo ważną kwestią przy wyborze pieca jest dobór mocy do kubatury pomieszczeń. Warto uwzględnić tutaj zarówno powierzchnię, jak i stopień izolacji termicznej, a także zastosowaną wentylację. Z pewnością nie należy decydować się piec o większej mocy od pożądanej. Wpłynie to na straty materiału i będzie całkowicie nieekonomiczne. W przypadku niewielkiego domku w zupełności powinny wystarczyć piece o mocy 10 kW.
Piecyk pelletowy
Ciekawą alternatywą są również wolnostojące piecyki pelletowe. Pozwalają one cieszyć się widokiem płomienia, a jednocześnie dość dobrze dogrzewają pomieszczenie. Płomień powstaje w nich ze spalania sprasowanego granulatu trocin, występującego w formie pelletu. Jest to paliwo niebrudzące, co oznacza że może być stosowane w pomieszczeniach codziennego użytku. Piecyk pelletowy będzie więc dobrym wyborem do domku letniskowego, który jest użytkowany od wiosny do jesieni. Jako że urządzenia tego typu mogą mieć różne gabaryty, style oraz materiały wykonania, bez trudu można znaleźć piecyk, który będzie pasował formą do wnętrza urządzonego w każdym stylu - od bardzo nowoczesnego aż po utrzymane w charakterze rustykalnym.
Podsumowując, wybór sposobu ogrzewania do domku letniskowego powinien być uzależniony od możliwości technicznych, zasobności portfela, a także indywidualnych preferencji. Na rynku istnieje tak duży wybór nowoczesnych i komfortowych rozwiązań, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana