Czym jest taksa notarialna?
Wykonanie czynności notarialnych jest w wielu sytuacjach konieczne jak choćby przy przenoszeniu praw do nieruchomości. Niekiedy stanowią one też znacznie prostszą i szybszą alternatywę dla uciążliwej drogi sądowej m.in. przy uzyskiwaniu poświadczenia dziedziczenia. Za usługi notariusza trzeba jednak uiścić stosowne opłaty. Ich wysokość nie jest jednak ustalana dowolnie, ponieważ stawki są ustalane w odniesieniu do obowiązującej taksy notarialnej.
Reguły opłacania usług notarialnych
Opłaty wnoszone w kancelarii stanowią opłatę za poświęcony na wykonanie konkretnej czynności notarialnej czas i stanowią przychód notariusza, z którego finansuje on wydatki związane z funkcjonowaniem swego biura oraz wynagrodzeniem zaangażowanych w załatwienie sprawy osób. Dla korzystających z pomocy stanowią one jednak koszt, stąd dla większości osób poszukujących odpowiedniego notariusza w Szczecinie, cennik poszczególnych usług jest jednym z podstawowych kryteriów dokonywania wyboru konkretnej kancelarii. Warto jednak pamiętać, że wielkość sum, jakie trzeba zapłacić w zamian za przygotowanie aktu notarialnego, wydanie poświadczenia czy opracowanie innego dokumentu np. sporządzenie testamentu wynika z zapisów taksy notarialnej. Jest to zbiór wszystkich czynności realizowanych przez kancelarię wraz z maksymalnymi stawkami opłat za ich przeprowadzenie. Są one publikowane w formie Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości, a notariusz nie może pobrać kwoty wyższej, niż zapisana w treści tego dokumentu. Należy jednak pamiętać, że przy bardziej skomplikowanych czynnościach suma za usługę może obejmować kilka lub nawet kilkanaście elementów uwzględnionych w taksie, będąc ich sumą.
Czy notariusz pobiera także inne opłaty?
Sumy wymienione w taksie notarialnej są zwiększane o kwotę podatku VAT. Wśród opłat pobieranych w kancelarii znajdą się także kwoty podatków należnych przy niektórych czynnościach prawnych. W grę wchodzi tu podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC) oraz podatek od spadków i darowizn. U notariusza konieczne może być także uiszczenie niewielkich opłat dodatkowych np. za wpisanie testamentu do NORT. Wszystkie sprawy wymagające wykonania czynności notarialnych można załatwić m.in. u notariusza w Szczecinie znajdującej się przy ulicy Błogosławionej Królowej Jadwigi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana