Czy usuwanie zębów mądrości jest zabiegiem rutynowym?
Usuwanie zębów mądrości to zabieg prowadzony w ramach chirurgii stomatologicznej. Zęby mądrości, potocznie zwane ósemkami, wyrastają jako ostatnie. Ze względu na swoje umiejscowienie mogą sprawiać problemy z utrzymaniem ich w należytej czystości. Przez to bardzo często to właśnie one najszybciej padają ofiarą próchnicy. Dowiedz się, jak przebiega zabieg ekstrakcji zębów i jak możesz się do niego przygotować.
Usuwanie zębów mądrości – wskazania
Usuwanie zębów mądrości to zabieg rutynowy. Jest jednym z częściej przeprowadzanych zabiegów w ramach chirurgii stomatologicznej. Wskazaniem do ekstrakcji ósemek są następujące okoliczności:
istnieje ryzyko, że ósemki będą wpływać na zdrowie innych zębów,
w szczęce nie ma miejsca na dodatkowe zęby – zabieg chroni wówczas przed krzywieniem pozostałych zębów,
istnieje ryzyko zatrzymania zęba,
pojawiły się torbiele,
zęby mądrości są dotknięte próchnicą i wymagają leczenia kanałowego,
trzeba zrobić w szczęce miejsce na leczenie ortodontyczne.
Usuwanie zębów mądrości jest konieczne w wielu sytuacjach. Niekiedy wyrywa się je jeszcze zanim w pełni wyrosną.
Jak przebiega ekstrakcja ósemek?
Zabieg usuwania zębów mądrości poprzedza dokładny wywiad z pacjentem. Pozwala on ustalić, czy nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia ekstrakcji. Kolejnym krokiem jest wykonanie badania obrazowego (RTG albo tomografia komputerowa). Dzięki temu lekarz poznaje układ korzeni i może zaplanować zabieg. Przed ekstrakcją pacjent jest miejscowo znieczulany. Sam czas usuwania zęba wynosi zwykle około godziny. Po zabiegu pacjent otrzymuje szczegółowe zalecenia dotyczące higieny jamy ustnej oraz jedzenia i picia. Zazwyczaj wyrywa się jedną maksymalnie dwie ósemki naraz (po jednej stronie). Usuwanie zębów mądrości w Rudzie Śląskiej można wykonać np. w Gabinecie stomatologicznym Dental Complex.
Przygotowanie do zabiegu
Przed usunięciem zęba mądrości warto upewnić się, że dzień po zabiegu będzie można spędzić w domu. Najlepiej wziąć wtedy krótki urlop. Ważne jest też to, żeby w dzień przed ekstrakcją nie palić papierosów i nie pić alkoholu. Mogłyby one rozrzedzić krew i wejść w reakcję ze środkiem znieczulającym. Dobrze jest też najeść się przed zabiegiem, ponieważ kilka godzin po nim nie wolno spożywać żadnych posiłków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana