Czy oświetlenie uliczne podlega audytowi energetycznemu?
Oświetlenie uliczne jest niezwykle ważnym systemem wpływającym na bezpieczeństwo mieszkańców okolicy. Niestety, często utrzymanie go pochłania ogromne koszty, gdy jest on zbudowany z lamp starego typu: sodowych i metalohalogenkowych. Najlepsze efekty ekonomiczne przynosi wymiana ich poprzedzona wykonaniem audytu energetycznego. Na czym polega audyt oświetlenia ulicznego?
Korzyści płynące z przeprowadzenie audytu oświetlenia
Oświetlenie uliczne poddaje się audytowi energetycznemu, podobnie jak domy prywatne i inne budynki. Jego głównym celem jest stworzenie dokumentu zawierającego ocenę aktualnego stanu instalacji oraz opracowanie rekomendacji zmian poprawiających efektywność energetyczną, spełniających normy PN-EN 13201:2016 dotyczącej oświetlenia dróg. Audyt umożliwia staranie się o dofinansowanie na modernizację, która nie tylko obniży opłaty za energię, ale poprawi jakość oświetlenia, wizerunek okolicy i łatwiejsze zarządzanie systemem, w tym szybsze reagowanie na awarie.
Jak przebiega audyt oświetlenia ulicznego?
Audyt oświetlenia ulicznego polega na szczegółowej inwentaryzacji punktów oświetleniowych z wykorzystaniem systemu geolokalizacji. Badaniu jest poddawany także typ opraw i źródeł w nich stosowanych, rodzaj i wysokość słupów oraz ich położenie z uwzględnieniem m.in. odstępów między nimi oraz odległości od jezdni. Bardzo ważny jest także pomiar natężenia oświetlenia oraz obliczenie parametru zwanego strumieniem. Ma on ogromne znaczenie dla określenia poziomu rozjaśnienia przestrzeni zewnętrznych. Oprócz niezbędnych obliczeń i opisów jest również dołączana dokumentacja fotograficzna.
Ważnym elementem audytu jest zaproponowanie zmian, czyli stworzenie projektu nowego systemu oświetlenia energooszczędnego ze wskazaniem rekomendowanych typów oświetlenia. Dzisiaj dość często zaleca się instalację lamp LED oraz inteligentnego systemu sterowania oświetleniem, który pozwala wykrywać i reagować na pojawiających się w pobliżu pieszych – opowiada ekspert z Energy Trend.
Do audytu powinno być dołączone oszacowanie zużycia energii po przeprowadzeniu modernizacji oraz określenie przybliżonego czasu zwrotu inwestycji. Takie obliczenia mają szczególne znaczenie dla jednostek samorządów lokalnych, którym łatwiej jest obliczyć na ich podstawie budżet.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana