Czy kominki opalane drewnem są ekologiczne?
Właściciele domów jednorodzinnych często decydują się na zainstalowanie w nich kominków. Największą popularnością wśród tych osób cieszą się modele opalane drewnem, powszechnie uznawanym za ekologiczny materiał opałowy. Przeciwnicy tego rozwiązania uważają jednak, że palenie drewnem w kominku przyczynia się do powstania smogu. Warto dowiedzieć się, dlaczego prezentowane przez nich stanowisko jest niezgodne z prawdą.
Jakim drewnem najlepiej palić w kominku?
Nowoczesne kominki spełniają najsurowsze normy emisji spalin. Dlatego też świetnie sprawdzają się one w roli alternatywnych źródeł ciepła. Do opalania tych modeli najlepiej nadaje się drewno pochodzące z drzew liściastych (np. dębu, brzozy, grabu). Dzięki dużej gęstości i relatywnie niewielkiej zawartości żywicy takie drewno pali się równomiernie, nie wydzielając przy tym zbyt dużej ilości dymu. Materiał opałowy przeznaczony do palenia w kominku powinien być sezonowany przynajmniej przez dwa lata. Do jego przechowywania najlepiej nadają się zadaszone, odpowiednio osłonięte przed opadami atmosferycznymi wiaty. W takim przypadku bowiem do składowanego drzewa stale dopływa świeże powietrze, przyczyniając się do osuszenia opału i osiągnięcia przez niego optymalnego poziomu wilgotności, wynoszącego około 20%. Do takich urządzeń, jak kominki akumulacyjne z Człuchowa, najlepiej jest wkładać drewno porąbane na szczapy o wadze do 1,5 kg oraz średnicy ok. 12 cm. Materiał opałowy w tej formie jest wygodny w użytku. Można go z łatwością przenosić w rękach. Drewno takie bez trudu mieści się też w komorze kominka, zwłaszcza jeśli jest ono o kilka centymetrów krótsze od paleniska.
W jaki sposób należy palić drewnem w kominku?
Właściwie dobrane i przechowywane w odpowiednich warunkach drewno jako paliwo spełnia wszelkie normy ekologiczne. Bardzo istotne jest jednak także wykorzystywanie odpowiednich sposobów rozpalania w piecu. Proces spalania trzeba rozpoczynać od góry, do rozpalenia ognia używając stosownej podpałki, którą w żadnym przypadku nie może być tektura ani gazeta. Specjaliści z takich firm, jak Stepkom, wskazują, że drewno należy ułożyć na palenisku naprzemiennie od najmniejszego do największego kawałka. Trzeba także na bieżąco kontrolować przepływ powietrza, pamiętając o otwarciu szybra.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana