Czy biuro rachunkowe może reprezentować podatnika przed Urzędem Skarbowym?
Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem w sprawach z Urzędem Skarbowym możliwe jest wyznaczenie swojego pełnomocnika. Czy biuro rachunkowe może reprezentować podatnika przed „skarbówką”? Jakie usługi wchodzą w zakres takich biur i czy mieści się w nim reprezentowanie klienta przed Urzędem Skarbowym? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części przygotowanego przez nas artykułu.
Jaki jest zakres usług świadczonych przez biura rachunkowe?
Oferta licznych biur rachunkowych ma charakter kompleksowy. Mieści się w niej wiele czynności, z których korzystają przede wszystkim przedsiębiorcy, ale nie tylko: również te osoby, które planują założyć własną działalność gospodarczą, zgłaszają się do wybranych biur rachunkowych, takich jak biuro rachunkowe Ed-Pro Expert ze Szczecina. W zakresie ich oferty mogą mieścić się takie czynności jak:
- prowadzenie ksiąg rachunkowych zgodnie z ustawą o rachunkowości,
- prowadzenie Ksiąg Przychodów i Rozchodów,
- prowadzenie ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
- prowadzenie rozliczeń z tytułu podatku VAT, podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych,
- prowadzenie rozliczeń Ewidencji Ryczałtowych,
- sporządzanie i składanie deklaracji do ZUS-u,
- sporządzanie i składanie okresowych sprawozdań finansowych,
- sporządzanie i składanie sprawozdań do GUS-u i NBP,
- monitorowanie stanu finansowego firmy,
- reprezentowanie klienta przed Urzędem Skarbowym, ZUS-em oraz innymi organami,
- pomoc podczas kontroli podatkowych.
- doradztwo w zakresie ustanowienia polityki rachunkowości oraz Zakładowego Planu Kont.
Chcąc więc mieć reprezentanta przed Urzędem Skarbowym, z powodzeniem można skorzystać z usług biura rachunkowego ze Szczecina lub innej, dowolnie wybranej miejscowości, które zajmuje się tego typu czynnościami. Reprezentowanie klienta przed Urzędem Skarbowym, ZUS-em i innymi organami mieści się w ofercie wybranych biur rachunkowych.
Kto może być pełnomocnikiem w sprawach podatkowych?
Pełnomocnikiem w sprawach podatkowych może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych. W związku z tym nie można udzielić pełnomocnictwa biuru rachunkowemu, natomiast nie ma problemu, by pełnomocnikiem został jego pracownik. Zadaniem takiej osoby jest wówczas reprezentowanie swojego klienta na przykład w trakcie kontroli i postępowania podatkowego. Pełnomocnictwa mogą mieć różny zakres. Wyróżnia się na przykład pełnomocnictwo ogólne, które upoważnia do działania we wszystkich sprawach podatkowych i we wszystkich urzędach skarbowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana