Czy alkoholikiem zostaje się na całe życie?
Alkoholizm to poważna choroba, nad którą ciężko jest samodzielnie zapanować. Nie jest to jednak wyrok na całe życie, co udowadnia cała masa osób, które go pokonały. Radzenie sobie z nałogiem nie jest łatwym zadaniem, często niezbędna jest pomoc specjalisty, wsparcie bliskich oraz silna wola. Chwilowe odstawienie alkoholu nie oznacza wygranej, bo każda pokusa stająca na drodze może przyczynić się do powrotu uzależniania.
Co świadczy o nałogu?
Alkoholicy bardzo często powtarzają, że mają picie pod kontrolą. Jest jednak kilka sygnałów, które wyraźnie temu przeczą. O uzależnieniu może świadczyć:
sięganie po alkohol, kiedy tylko pojawia się taka okazja,
strach na myśl o braku trunków procentowych w pobliżu,
uczynienie ze spożywania alkoholu rutyny,
traktowanie picia jako ucieczki od codziennych problemów,
skupianie swoich aktywności wokół alkoholu.
Zdecydowanie się na leczenie uzależnień nie jest ostatecznością. To nie tylko sposób na odbicie się od dna, ale uniknięcie stanięcia na nim. Jeśli czujesz, że alkohol powoli zastępuje inne ważne wartości w Twoim życiu, powinieneś poważnie rozważyć terapię.
Czy alkoholizm jest uleczalny?
Z uzależnienia można w pełni wyjść, ale nie jest to łatwa droga. Jeśli ktoś od dawna nadużywa alkoholu i nie jest w stanie sam zmusić się do odłożenia butelki, konieczny może okazać się odwyk. Na początku to organizm musi przestać wymuszać spożycie trunków procentowych. Wyjście z uzależniania fizjologicznego to jednak tylko pierwszy krok na drodze do lepszego życia. Wiele osób do końca życia musi zmagać się z uzależnieniem psychicznym, czyli silnym pociągiem do sięgnięcia po daną substancję. Leczenie uzależnień trwa długo, proces wychodzenia z nałogu zależy jednak od pacjenta. W przypadku alkoholu nie ma substancji, którymi można zastąpić trunki, zerwanie i skuteczne leczenie z alkoholizmu może być więc trudniejsze, niż rzucenie palenia czy nałogowych zakupów.
Po zakończeniu leczenia była osoba uzależniona dalej musi bardzo się pilnować. Placówki takie jak Prywatny Ośrodek Psychoterapii i Terapii Uzależnień Attente proponują swoim klientom proces oderwania się od nałogu dostosowany do ich potrzeb. Dużo zależy jednak od indywidualnej pracy nad sobą i silnej woli. Po wyjściu z uzależnienia były alkoholik musi pamiętać, że:
złe otoczenie może wciągnąć go w nałóg,
powinien unikać czynników, które w przeszłości skłaniały go do sięgania po alkohol,
może być bardziej skłonny do uzależniania się od innych substancji,
może zmagać się z poważnymi problemami zdrowotnymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana