Części do maszyn budowlanych - oryginalne czy zamienniki?
Maszyny budowlane to grupa sprzętów przeznaczona do pracy w wyjątkowo ciężkich warunkach. Nic więc dziwnego, że niektóre z ich komponentów bądź układów mogą ulec uszkodzeniu. Gdy zachodzi konieczność wymiany którejkolwiek z części maszyny, wiele osób staje przed dylematem, jaką część wybrać. W tym artykule porównujemy zalety i wady zakupu oryginalnych oraz zamiennych części do maszyn budowlanych.
Oryginalne części do maszyn budowlanych – zalety i wady
Przede wszystkim wybór oryginalnych części, pochodzących od producenta danej maszyny budowlanej, to gwarancja doskonałego dopasowania. Części te mają identyczne parametry techniczne, co daje pewność, że będzie ona działała zgodnie z wymaganiami producenta. Cechuje je też bardzo długa żywotność i wysoka wytrzymałość. To także warunek konieczny, aby zachować gwarancję, jeśli maszyna jest jeszcze nią objęta.
Jako wadę zakupu oryginalnych części do maszyn budowlanych inwestorzy wskazują ich cenę. Jest ona niewątpliwie wyższa od ceny części zamiennych. Rozwiązaniem może być zakup oryginalnych części po regeneracji, które nadal są pełnowartościowymi komponentami i mogą posłużyć jeszcze długi czas. Warunkiem jest jednak, by wybierać części regenerowane w profesjonalnych serwisach, taki jak np. Wigropol.
Części zamienne do maszyn budowlanych – zalety i wady
Części zamienne często wiernie odwzorowują części oryginalne, w uwzględnieniem wszystkich parametrów technicznych od producenta maszyny. Ich produkcja także wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu wymogów, więc są to części całkowicie bezpieczne i nie wpływają negatywnie na żywotność maszyny. Zamienniki do maszyn budowlanych to też doskonały wybór, gdy dostępność oryginalnych komponentów jest ograniczona lub potrzebne części w ogóle nie są już dostępne, np. w przypadku maszyn starszego typu. Za wyborem części zamiennych przemawia także ich niższa cena.
Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie powinna być to zbyt duża różnica cenowa między częścią oryginalną a zamiennikiem. Istnieje wówczas uzasadniona obawa, że część nie spełni swojego zadania, ponieważ np. została wykonana z niskiej jakości materiałów i nie zniesie wymaganych obciążeń. Dlatego też wybór między częścią oryginalną a zamiennikiem zależy od indywidualnych potrzeb.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana