Czego nie przyjmują skupy złomu?
Zalegający w garażu, domu, piwnicy czy na działce złom to kłopot wielu osób. Ponieważ nie można go ot tak wyrzucić na śmieci, należy zadbać o jego oddanie do skupu. Jednak część z nas nie wie, co można na skup oddać, a czego nie. Specjalistyczne skupy złomu nie przyjmą wszystkiego. W poniższym artykule przyjrzymy się, czego absolutnie na złom oddać nie można i co warto wiedzieć o tego rodzaju odpadach.
Wszystko, co warto wiedzieć o skupach złomu
Miejsca takie jak skupy złomu pełnią wiele funkcji. Przede wszystkim, z punktu widzenia konsumenta czy firmy, jest to miejsce, gdzie można pozbyć się zbędnego złomu i na tym zarobić.
Złom jest jednak dość szerokim pojęciem. Jest to ogół przedmiotów wykonanych z metalu, które można ponownie wykorzystać. Skupy złomu przyjmują więc odpady metalowe, a następnie je segregują i przetwarzają – proces ten nazywany jest popularnie recyklingiem odpadów. Jeśli posiadasz złom, którego chcesz się pozbyć, warto skierować kroki do skupów przestrzegających formalności i prawa, takich jak np. P.H. Pajdak.
Działalność skupu powinna opierać się nie tylko na chęci zysku, ale również mieć za cel ochronę środowiska. Na skupy można oddawać różne sprzęty i przedmioty, z czego najpopularniejsze są odpady metalowe i zużyte sprzęty, puszki z aluminium, części samochodowe, blachy, stare kaloryfery, naczynia stalowe czy zużyte garnki.
Katalog złomu, który można oddać do skupu jest dość szeroki, ale istnieje też taki złom, który w dobrej firmie go skupującej nie zostanie przyjęty.
Czego nie można oddać na skup złomu?
Działające zgodnie z prawem skupy nie przyjmą złomu, który ewidentnie został pozyskany w nielegalny bądź trudny do ustalenia sposób. Obostrzeniami objęte są również takie przedmioty jak szyny kolejowe, barierki, znaki drogowe czy pokrywy od studzienek kanalizacyjnych. Jednym słowem – elementy infrastruktury drogowej. Skup złomu nie przyjmie też od nas monet – zarówno tych znajdujących się w obiegu, jak i tych z niego wyłączonych. Na skup złomu nie oddamy też zużytego czy zepsutego sprzętu elektronicznego. Są to odpady zaliczane do niebezpiecznych i ich utylizacja obwarowana jest przepisami prawa. Nie można też samodzielnie rozbierać auta na części i oddawać niektórych części w miejscach, które nie posiadają licencji na demontaże samochodów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana