Co zrobić, żeby długi rodziców nie przeszły na dzieci?
Zmarli rodzice i inni członkowie rodziny zazwyczaj pozostawiają swój majątek najbliższym krewnym. W praktyce jednak często zdarza się, że na ich mieniu ciążą jeszcze różne niespłacone należności. W takiej sytuacji spadkobiercy zwykle zastanawiają się, czy możliwe jest uniknięcie konieczności uregulowania wspomnianych zobowiązań. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w takich okolicznościach mają oni kilka opcji do wyboru. Sprawdź szczegóły.
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza
Osoby, które odziedziczyły długi po nieżyjących krewnych, mogą podjąć decyzję o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Dotyczy to także małoletnich spadkobierców, reprezentowanych w tym przypadku przez rodziców bądź opiekunów prawnych, jak również adwokatów zatrudnianych przez takie firmy, jak Kancelaria Adwokacka Adwokat Aleksandra Skalska. Za ciążące na majątku zobowiązania odpowiada się wówczas tylko do wysokości jego wartości. Nie ma natomiast obowiązku spłacenia pozostałej części wykraczającej poza wartość przyjętego dziedzictwa. Trzeba mieć jednak świadomość, że zasada ta nie dotyczy nieruchomości obciążonych hipoteką. Wierzycielom przysługuje bowiem wtedy prawo do domagania się spłaty całości zobowiązania pomimo przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Odrzucenie spadku – jak to wygląda w praktyce?
Obciążony długami spadek można także w całości odrzucić. Trzeba to jednak zrobić w terminie do 6 miesięcy od momentu otrzymania informacji o swoich prawach do przejęcia całości lub określonej części majątku po nieżyjącym przodku. Odpowiednio przygotowane oświadczenie składa się wówczas przed właściwym sądem rejonowym albo notariuszem. W imieniu małoletnich spadkobierców czynność tę mogą przeprowadzić jego rodzice albo opiekunowie prawni. Trzeba to jednak uczynić za zgodą sądu opiekuńczego. W przeciwnym przypadku nawet prawidłowo opracowane oświadczenie o odrzuceniu spadku będzie nieważne. O uwolnienie się od ewentualnych długów pozostawionych po rodzicach można także postarać się jeszcze za ich życia. W tym celu zainteresowane strony tzn. rodzice i ich potomstwo podpisują umowę zrzeczenia się dziedziczenia. W takiej sytuacji dziecko traci możliwość otrzymania spadku. Nie ciążą na nim jednak również żadne długi związane z odziedziczonym majątkiem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana