Co zrobić z uszkodzoną pompą tłoczkową?
Pompa tłoczkowa jest uznawana za jeden z najwydajniejszych siłowników hydraulicznych. Używana jest przede wszystkim do takich maszyn, jak: platformy samochodowe, wyciągarki, ładowarki, żurawie i tym podobne. Od stanu sprzętu zależy bezpieczeństwo pracowników. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób przeprowadzić diagnostykę i co zrobić z uszkodzoną pompą.
Rodzaje i budowa pomp tłoczkowych
Pompy tłoczkowe stosowane są w układach narażonych na długotrwałe działanie wysokiego ciśnienia oraz temperatury. Jednak ich niewątpliwą zaletą jest odporność na zanieczyszczenia i prostota użytkowania. Na rynku hydraulicznym występuje kilka odmian nieznacznie różniących się od siebie konstrukcją i zastosowaniem.
Warto zwrócić uwagę na trzy rodzaje pomp tłoczkowych:
- pompę tłoczkową promieniową – która składa się z promieniowo ułożonych tłoczków;
- pompę tłoczkową osiową – która pracuje w oparciu o tarczę wychylną;
- pompę tłoczkową wielostrumieniową – która ma wiele wylotów ciśnienia.
Każda pompa tłoczkowa składa się z: cylindra, tłoczków cylindra, płyty rozrządu i kołyski. Najogólniej jest to zestaw tłoczków cylindra zamontowanych na okręgu (pompy zwykle są podłączone do spalinowych lub elektrycznych silników wykonujących ruch obrotowy). Pracę wykonuje silnik spalinowy, a pompa jest pośrednikiem zmieniającym ruch mechaniczny obrotowy w tłoczenie płynu do siłowników. Dlatego składa się z obracanego przez silnik cylindra, w którym wsuwa i wysuwa się kilka tłoczków.
Tłoczki, wysuwając się opróżniają zbiornik z oleju, a wsuwając się – przenoszą go do siłownika. Żeby do tego doszło muszą być szczelnie rozdzielone płytą rozrządu.
Co zrobić kiedy pompa tłoczkowa nie działa?
Pompa tłoczkowa jest stosunkowo skomplikowaną konstrukcją, dlatego trudno jest samodzielnie sprawdzić, który z podzespołów przestał działać. Aby dokonać skutecznej diagnostyki, która wskaże przyczynę wadliwego funkcjonowania, należy przeprowadzić serię testów. Do ich wykonania potrzebny jest oczywiście specjalistyczny sprzęt, którym dysponują firmy zajmujące się naprawą, regeneracją i konserwacją pomp hydraulicznych. W specjalistycznych zakładach każdy zainteresowany może dokonać testów hydraulicznych, dzięki czemu naprawa pompy będzie szybka i skuteczna. Poszukując serwisu warto znaleźć taki, który zaoferuje kompleksowy przegląd hydrauliki. Na uwagę zasługuje m.in. firma Hydroprecyzja, która może pochwalić się nie tylko najlepszej jakości sprzętem diagnostycznym, ale także wysoko wykwalifikowaną kadrą pracowniczą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana